Наука

Вивчення буддійських ченців показало вплив медитації на мікрофлору

Багаторічна медитативна практика позитивно позначається на стані мікрофлори кишечника. Такі заняття ведуть до збільшення кількості «хороших» бактерій, які пов’язують зі зниженням рівня тривожності і депресії.

Image by Renata Hille from Pixabay

Дослідження раз по раз демонструють різноманітний вплив медитації на психічний і фізичний стан організму. З одного боку, показано, що така практика зміцнює імунітет, з іншого — вона може підвищувати ризик розвитку психозів, маній і епілептичних нападів. Нова робота вчених з Шанхайського університету Джао Тонг поповнила скарбничку позитивних ефектів медитації, показавши її позитивний вплив на симбіотичну мікрофлору кишечника. Стаття про це опублікована в журналі General Psychiatry.

Для свого дослідження Цзінхун Чен (Jinghong Chen) і його колеги відвідали Тибет, де зібрали зразки фекалій у 37 буддійських ченців з місцевих монастирів і 19 простих людей, що живуть по сусідству. При цьому вчені використовували зразки лише досвідчених ченців, які присвячують медитації не менше двох годин щодня протягом терміну від трьох до 30 років.

Крім того, автори роботи простежили, щоб жоден учасник дослідження не використовував речовини, що безпосередньо впливають на склад мікрофлори: антибіотики, пробіотики тощо. Нарешті, всі добровольці мали приблизно однаковий вік, стан здоров’я і споживали одну і ту ж їжу. Незважаючи на всі подібності умов і способу життя, біологи виявили суттєві відмінності в складі кишкової мікрофлори у членів двох груп.

І у тих, і в інших домінували представники видів Bacteroidetes і Firmicutes, проте у ченців Bacteroidetes виявилося істотно більше (29% проти 4%). Крім цього, в мікрофлорі тих же ченців в достатку були присутні мікроби Prevotella, Megamonas і Faecalibacterium. Ці види пов’язують з позитивним впливом на стан психіки і здоров’я, зниженим рівнем депресії і тривожності.

Автори дослідження пояснюють ці відмінності змінами метаболізму і протікання запальних процесів в організмі людей, активно і довго практикують медитацію. Це побічно підтвердили і аналізи їх крові: в ній виявили знижені кількості холестерину і аполіпопротеїну В, які нерідко пов’язують з ослабленням запалення і зниженням ризику розвитку серцево-судинних захворювань.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button