Земля

Виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай створило рекордну грозу (фото)

У 2022 році в Тихому океані пройшло коротке, але потужне виверження вулкана. Хмара попелу, води і газів піднялася майже на 60 кілометрів у висоту, огорнувшись тисячами блискавок. Грозу такої сили не здатні створити ніякі погодні явища: в хвилину там виникало до 2600 блискавок.

Виверження 2022 року / ©CNN

Активний вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай знаходиться на однойменному безлюдному острові в складі Тихоокеанського архіпелагу Тонга. П’ятнадцятого січня 2022 року він прокинувся в черговий раз, вивергаючись протягом декількох годин і піднявши цунамі, що викликало жертви і руйнування на інших, вже населених островах. Хмара, яка піднялася в атмосферу, спровокувала появу безлічі блискавок. Судячи з нових оцінок, це була найпотужніша гроза з коли-небудь зареєстрованих вченими. Щохвилини там спалахувало до 2600 розрядів, про що повідомляється в новій статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

Виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай підняло хмару попелу, води і газів, яке досягло висоти 58 кілометрів. Воно закрило внутрішні частини вулкана, ускладнивши спостереження за його активністю. Тому вчені досі збирають і аналізують інформацію про неї. Таку роботу нещодавно провели Алекса Ван Ітон (Alexa Van Eaton) і її колеги з Геологічної служби США. Спираючись на дані спостережень в різних діапазонах, від видимого до радіохвиль, вчені провели підрахунок блискавок, їх висоти і динаміки.

На супутниковому знімку виверження блискавки позначені синіми крапками / ©Van Eaton et al., 2023

За весь час виверження було зареєстровано понад 192 тисяч спалахів, частота яких досягала 2615 в хвилину. Досі фахівці не фіксували нічого подібного. Крім того, деякі з блискавок піднімалися до 20-30 кілометрів у висоту, також безпрецедентною в історії спостережень.

“Завдяки цьому виверженню ми виявили, що вулканічні викиди можуть створювати умови для таких блискавок, які лежать далеко за межами будь — якої метеорологічної грози», – сказала Ван Ітон.

Крім того, простеживши за поведінкою блискавок, автори виявили, що виверження тривало цілих 11 годин — набагато довше, ніж здавалося досі. В деякі моменти блискавки утворювали навколо центральної частини вулкана концентричні кільця швидкозмінних розмірів. Вчені пов’язують це явище з турбулентними потоками у висхідній хмарі. Вулкан піднімав на висоту настільки великі маси і з такою швидкістю, що по хмарі розбігалися хвилі, на гребенях яких переміщалися і блискавки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button