Земля

Нічне освітлення виявилося смертельним для пустельних тварин

Хоча багато людей недооцінюють вплив світлового забруднення на життя тварин, результати, отримані ізраїльськими вченими, показали, що хоч синє, хоч жовте, хоч біле світло — всі вони підвищують смертність і порушують репродуктивну поведінку у пустельних гризунів. Дослідження опубліковано в журналі Scientific Reports.

Голчасті миші – звичайні мешканці Ізраїльських пустель / © wikipedia.org

У більшості вивчених на сьогодні видів, включаючи людей, біологічний годинник синхронізуються світлом. У різних видів виробилися різні адаптації, які підходять для певного часу доби або сезону року.

Однак за останні десятиліття люди змінили споконвічні правила. Вони стали повсюдно використовувати штучне освітлення, яке порушило природні цикли світла і темряви. Згідно з останніми дослідженнями, щороку площа цього забруднення збільшується на два-шість відсотків.

Щоб уточнити, як нічне освітлення впливає на життєві цикли пустельних тварин, дослідники піддали низькоінтенсивному світловому забрудненню два види гризунів: денну золотисту голчасту мишу (Acomys russatus) і нічну каїрську голчасту мишу (Acomys cahirinus). Ці близькоспоріднені види живуть пліч-о-пліч, але активні в різний час доби.

З метою експерименту автори роботи розмістили 96 колючих мишей обох видів у вісім просторих відкритих вольєрів, після чого піддавали їх низькоінтенсивному нічному освітленню (аналогічному яскравості дорожнього ліхтаря) різних кольорів протягом десяти місяців. У двох вольєрах миші вночі опинялися під білим світлом, ще в двох — під жовтим, ще в двох — під синім. Тільки останні два вольєри залишалися неосвітленими і служили для контролю.

Незважаючи на велику кількість укриттів і корму, в двох «білих» вольєрах всі тварини загинули через кілька днів після початку експерименту. Також у вольєрах зі штучним освітленням миші приносили менше потомства, а у взятих зразках крові дослідники виявили підвищений вміст гормонів стресу.

Експериментальні вольєри, в яких містили колонії гризунів / © 10.1038 / s41598-022-19805-1

Вчені припускають, що смерть мишей у вольєрах, освітлених білим світлом, викликана порушенням імунної відповіді у тварин, які довгий час перебували в стані стресу. Якщо вуличне освітлення викликає подібну реакцію, з метою збереження біорізноманіття дослідники рекомендують вводити «темні години» на дорогах і в міських парках, щоб відновити природну зміну дня і ночі і дозволити диким тваринам жити в нормальному ритмі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button