Всесвіт

У 100 мільйонах світлових років від Землі вибухає незвичайна наднова

Американські вчені зафіксували вибух унікальною наднової. Вона набагато яскравіше від зірок подібного класу і збільшує свою яскравість дуже повільно.

Дослідження опубліковано в Astrophysical Journal. Наднова під назвою LSQ14fmg знаходиться в 100 мільйонах світлових років від нашої планети і була виявлена вченими з Університету штату Флорида (США). Її віднесли до так званого типу Ia.

Зірки проходять певний життєвий цикл, і даний тип зірок – результат вибуху білого карлика. Ці вибухи настільки потужні, що формують еволюцію галактик, і настільки яскраві, що ми можемо бачити їх з Землі, навіть якщо вони знаходяться за 100 мільйонів світлових років від нас.

Характеристики відкритої наднової – те, що її яскравість наросте дуже повільно, а також те, що вона одна з найяскравіших у своєму класі і не схожа на жодні інші. Зірку відкрили за допомогою телескопів, що знаходяться в Південній Америці і Європі. Вченим вдалося встановити, що наднова змусила навколишній її космічний матеріал випускати сильне випромінювання: це вказує на радіоактивний розпад нікелю і утворення окису вуглецю.

Знімок планетарної туманності «Блакитний сніжок», зроблений обсерваторією Університету штату Флорида. Наднова LSQ14fmg вибухнула в системі, схожою на цю – при втраті великої кількості маси у центральної зірки. Коли втрата маси раптово припинилася, навколо зірки утворилося кільце з зоряного матеріалу / © Eric Hsiao

Вчені припускають, що побачили вибух зірки так званої асимптотичної гілки гігантів (AGB, період зоряної еволюції, через який проходять всі зірки середньої і малої маси в кінці свого життєвого шляху), які перетворюються в планетарну туманність.

На думку астрономів, вибух стався від злиття ядра гіганта AGB і білого карлика, який обертався навколо нього. Головна зірка втрачала досить багато маси внаслідок зоряного вітру, але потім втрата маси несподівано зупинилася і з зоряної речовини утворилося кільце, яке нерідко спостерігають в планетарних туманностях. В результаті зіткнення ударної хвилі від наднової з кільцем яскравість стала повільно наростати.

Таким чином, вчені вперше отримали переконливий доказ того, що наднова типу Ia може вибухнути в системі зірок-гігантів, які перебувають на шляху перетворення в планетарні туманності. А це важливий крок для розуміння походження наднових такого типу – до цього вчені мало знали про них, за винятком того, що вони є результатом вибуху білих карликів. Дослідження цих об’єктів також допоможе поліпшити розуміння природи темної матерії, адже наднові Ia – важливий інструмент для її вивчення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button