Земля

У арктичних ракоподібних знайшли сліди антидепресантів в організмі

Експерти з дослідницького центру SINTEF, Норвезького полярного інституту і Свальбардського міжнародного університету зібрали зразки арктичних ракоподібних недалеко від поселення Ню-Олесунн на західному узбережжі Шпіцбергена. Вони виявили безліч ліків в різній концентрації.

Серед ліків, виявлених у ракоподібних, входять ібупрофен, диклофенак, різні антибіотики й антидепресанти. Про це заявила дослідник SINTEF Іда Біт Оверджордет.

Мета проєкту – вивчити слід людини у світі природи. А саме виміряти, скільки біологічного і хімічного матеріалу викидається і яке значення це має. Результати можуть вплинути на те, як люди будуть керувати арктичними регіонами в майбутньому.

Перше, що помітили дослідники, – це високий рівень ібупрофену у всіх тварин.

“Ібупрофен – широко використовуваний препарат, який досить довго перебуває в навколишньому середовищі в порівнянні з такими ліками, як парацетамол, який часто швидко руйнується. Так що це не було таким вже дивним відкриттям. Однак що нас дійсно здивувало, так це висока концентрація ліків в настільки малонаселеному районі”, – твердить Іда Біт Оверджордет, дослідник SINTEF

Оскільки ракоподібні, такі як весільні рачки, займають найнижчі рівні харчової піраміди, з’єднання в препаратах будуть передаватися вгору по харчовому ланцюжку більш великим тваринам. Весільні ракоподібні складають основу більшої частини життя в Арктиці, оскільки вони багаті жирами. Вони необхідні для створення і підтримки жирових запасів арктичних риб і видів морських птахів.

Точно так же виявлення слідів таких ліків, як антибіотики і диклофенак, не було таким вже дивним, оскільки ці ліки також широко використовуються. Однак виявлення антидепресантів здивувало вчених.

Ню-Олесунн населений обслуговуючим персоналом і дослідниками з десяти різних країн. Постійних мешканців тут всього 30, але влітку приїжджі вчені і сезонні робітники можуть збільшити чисельність населення до 200 осіб. Все у віці від 20 до 70 років, в цілому здорові і знаходяться в хорошому стані. Також з’являються туристи, які приїжджають на короткий проміжок часу – більшість просто для одноденних поїздок.

Вчені планують з’ясувати, чому у ракоподібних зашкалював рівень ліків.

Це дослідження є частиною дослідницького проєкту під назвою PharmArctic, який фінансується провідною дослідницькою програмою Miljоgifter дослідного центру Fram в Тромсе. Програма спрямована на отримання знань про вплив токсинів навколишнього середовища на арктичні екосистеми й вивчає зв’язки між концентрацією фармацевтичних препаратів і косметичних продуктів і викидами з поселень і туризму в Арктиці.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button