Екологія

Рівень моря зростає швидше за найпесимістичніші прогнози

Моделі для прогнозування зростання рівня Світового океану виявилися недостатньо чутливі: до кінця століття воно може піднятися більш ніж на 1,3 метра.

©Ray in Manila, Flickr

Підйом рівня Світового океану вважається однією з головних загроз, пов’язаних з глобальним потеплінням. Велика частина людства живе в прибережних районах, яким загрожує затоплення і руйнування. І, схоже, досі цю небезпеку недооцінювали навіть фахівці: рівень моря росте швидше навіть найбільш песимістичних прогнозів. До такого висновку прийшли автори нової статті, опублікованій в журналі Ocean Science.

Оцінки Міжурядової групи експертів зі зміни клімату пророкують, що до 2100 року рівень Світового океану підніметься максимум на 1,1 метра. Однак Аслак Грінстед (Aslak Grinsted) і Йенс Крістенсен (Jens Christensen) з Копенгагенського університету показали, що ця цифра може досягти 1,35 метра. «Моделі, які використовують для прогнозування рівня моря, недостатньо чутливі»,пояснюють учені.

Моделювання (показано синім кольором) пророкує менше зростання рівня моря, ніж насправді (чорний колір) / © Aslak Grinsted

Такі моделі враховують внесок танення льодовиків і температурного розширення самої води. Однак найчастіше потрібні дані надто уривчасті, особливо в історичній перспективі, тому результати розрахунків можуть виявитися не занадто точними. Дійсно, коли Грінстед і Крістенсен використовували ці моделі для оцінки зростання рівня моря в період з 1850 по 2017 рік, вони дали величину меншу, ніж в реальності.

Зібравши додаткові історичні дані, вчені скорегували модель і провели нові розрахунки. Вони показали, що навіть при мінімальному можливому потепління на 0,5 градуса до 2100 року рівень Світового океану підніметься на пів метра. При зростанні температури на два градуси і більш – а саме такий сценарій розвивається сьогодні, – збільшення рівня моря досягне 1,35 метра.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button