Всесвіт

У атмосфер Марса і Землі знайдена спільна риса

Космічний апарат MAVEN виявив два типи структур в іоносфері Марса — «шари» і «тріщини», які зустрічаються також в іоносфері Землі, де вони створюють перешкоди для локальних і віддалених радіосигналів.

«Шари» — це області накопичення електрично зарядженої плазми. Формуються вони раптово і зберігаються протягом декількох годин, відбиваючи радіосигнали, немов дзеркало світло. «Шари», про яких вчені знають вже протягом 80 років, перебувають на незручній для вивчення висоті 100 км, де через розрідженості повітря літаки вже не літають, але його щільність дуже висока для супутників. Учені намагаються досліджувати ці шари за допомогою особливих ракет, які здатні перебувати в іоносфері протягом декількох десятків хвилин, але цього недостатньо.

На щастя, у Марса більш тонка атмосфера, що дозволяє MAVEN перебувати на невисокій орбіті і спостерігати «шари» в іоносфері. Так космічний апарат виявив сплески плазми в певних точках марсіанської іоносфери. Подібні сплески спостерігаються і на Землі.

«Шари на Землі можуть бути виявлені ким завгодно, якщо у нього є радіо, але пояснити їх ми досі не можемо, — каже головний науковий співробітник Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА в Меріленді Глин Коллінсон. — Хто б міг подумати, що один з кращих способів зрозуміти їх — відправити супутник за 482 мільйони кілометрів до Марса?».

Інше явище, «тріщини», відбуваються в областях, де плазми менше. MAVEN став першим апаратом, який виявив такі розломи на Марсі. Зроблене відкриття спростовує більш ранні моделі, які стверджують, що «тріщини» не можуть існувати в атмосфері Червоної планети.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть