Всесвіт

Астрономи спостерігали абсолютно плоский вибух зірки

Вибухи зірок у Всесвіті майже завжди мають сферичну форму, оскільки самі зірки сферичні. Але астрономи Шеффілдського університету спостерігали вибух на відстані 180 мільйонів світлових років, який є практично плоским. Настільки тонкі і плоскі вибухи астрономи ще не бачили.

University of Sheffield

Вибух розміром з нашу Сонячну систему спантеличив вчених, оскільки його форма, що нагадує надзвичайно плоский диск, спростовує все, що ми знаємо про вибухи в космосі.

Вибухи зірок у Всесвіті майже завжди мають сферичну форму, оскільки самі зірки сферичні. Але астрономи Шеффілдського університету спостерігали вибух, що стався на відстані 180 мільйонів світлових років, який є практично плоским.  Настільки тонкі і плоскі вибухи астрономи ще не бачили. Через кілька днів після його відкриття навколо вибуху з’явилася форма, що нагадує диск. Можливо, диск утворився з матеріалу, скинутого зіркою безпосередньо перед вибухом.

Такі вибухи отримали назву — швидкий блакитний оптичний перехід або FBOT. Перший такий спалах був виявлений в 2018 році. Поки неясно, як відбуваються вибухи FBOT, але є надія, що робота астрономів Шеффілдського університету, наблизить нас до їх розуміння.

Плоске кільце, замість кулі

Порівняння зліва на право: нормальна наднова, гамма-сплеск, FBOT Вікіпедія

Доктор Джастін Маунд, провідний автор дослідження каже:

«Про вибухи FBOT відомо дуже мало — вони поводяться абсолютно не так, як повинні поводитися нормальні вибухають зірки. FBOT занадто яскраві і занадто швидко еволюціонують. Одне з можливих пояснень: це — наднові, так і не встигли, як слід вибухнути. Вони тільки розгорялися, коли їх ядро вже стало чорною дірою або нейтронною зіркою, і це нове масивне ядро просто “з’їло” іншу частину зірки».

Вчені помітили спалах поляризованого світла і змогли виміряти її поляризацію, за допомогою Ліверпульського телескопа, розташованого на Ла-Пальмі.

Вимірювання поляризації дозволило астрономам розпізнати форму вибуху. Вони побачили щось розміром з нашу Сонячну систему, але в галактиці, віддаленій від нас на 180 мільйонів світлових років. Потім вони змогли використати ці дані для реконструкції тривимірної форми вибуху і склали карту його краю. Тоді астрономи і переконалися, наскільки вибух плоский.

Тепер дослідники проведуть нове спостереження за допомогою міжнародної обсерваторії Віри Рубін в Чилі, яке, як очікується, допоможе виявити більше FBOT і краще зрозуміти їх.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button