Земля

У бактерій виявлений механізм співпраці

На прикладі штамів кишкової палички німецьким біологам вдалося простежити еволюцію взаємовигідних відносин між організмами.

©canva

Вчені все частіше ставлять під сумнів уявлення про те, що в ході еволюції виживає найсильніший. Нещодавно американські нейробіологи на прикладі собак і мавп бонобо показали, що головним для виживання виду є, насправді, співробітництво і приязність. Тепер же дослідники з Університету Оснабрюка в ході еволюційного експерименту з’ясували, як співпраця виникає і розвивається у бактерій кишкової палички.

Для експерименту були штучно виведені два штами ауксотрофних бактерій, які здатні розмножуватися тільки отримуючи один від одного певні амінокислоти. Спостерігаючи за еволюцією цих мікроорганізмів вчені виявили, що після зміни безлічі поколінь вони змогли розвинути підвищене вироблення необхідних амінокислот для «партнерів». Для самих бактерій виробництво було досить витратним, проте воно дозволяло їм успішно розмножуватися. Чим більше вони виробляли амінокислот для «партнерів», тим більше отримували назад, оскільки ті збільшували популяцію і відповідно нарощували своє виробництво. У результаті у виграші від такої співпраці залишалися обидва штами.

За словами авторів дослідження, такий вид зворотного зв’язку являє собою невідомий досі механізм, за допомогою якого між двома різними організмами розвивається взаємовигідне співробітництво. І попри те, що експеримент проводився буквально в пробірці, вчені впевнені, що його результати здатні пояснити виникнення кооперації в різних екологічних нішах.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»