Земля

Миші завмирають, відчуваючи сльози щурів

Вчені з’ясували, що миші завмирають, відчуваючи поблизу сліди щурячих сліз. Це можна розцінювати як оборонну поведінку.

З кожним роком дослідники виявляють все більше цікавих оборонних тактик живих істот, покликаних врятувати їх від лап та ікл хижака. Іноді така поведінка здається нам дуже дивною. Втім, це тільки на перший погляд: якщо тварина хоче вижити, вона готова задіяти всі доступні методи.

Особливий інтерес представляють миші, яким доводиться рятуватися від безлічі більш великих лютих ворогів — чи то змії або кішки. Цікаво і те, що миші можуть виступати як «обід» для своїх габаритних «родичів» — щурів. Велика частина останніх — всеїдна. При цьому різні види віддають перевагу різній їжі: деякі щури харчуються в основному насінням, овочами і фруктами, інші ж воліють комах, молюсків і навіть дрібних гризунів.

Вчені знають, що миші намагаються уникати щурів, використовуючи в якості маркера їх запах сечі. Зараз Кадзусіге Тоухара і його колеги вирішили перевірити, як слізна рідина щурів впливає на поведінку мишей. Експерти виділили з неї раніше невідомий білок CRP1. Він присутній в сльозах самців щурів і впливає на статеву поведінку самок. Дослідники помістили в клітки з мишами шматочки бавовни, попередньо обробивши їх CRP1.

Фахівці звернули увагу на те, що миші уважно вивчають бавовну, тримаючись на шанобливій відстані. Подальший аналіз показав, що контакт з білком CRP1 змушує мишей завмирати, крім того, веде до зниження температури тіла гризуна і уповільнює серцебиття. Даний ефект спостерігали навіть через годину після першого контакту — його можна розцінювати як оборонна поведінка. Втім, варто відзначити, що реакція мишей на CRP1 відмінна від їх реакції на ряд інших «сигналів» про небезпеку — наприклад, зміїну шкіру і шерсть кота.

В цілому науці відомо відносно мало про функції сліз в контексті міжвидової комунікації. В силу цього нове дослідження може виявитися важливим етапом на шляху до більш глибокого пізнання.

Раніше, нагадаємо, в рамках іншого експерименту новий ендоскоп зміг проникнути в мозок живої миші. Завдяки винаходу, з’явилася можливість стежити за активністю нейронів у тих областях мозку тварини, до яких раніше не можна було добратися. Є, втім, один нюанс. Пристрій працює лише в прямому положенні: будь-який вигин веде до порушення передачі зображення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button