Всесвіт

У далекій молекулярній хмарі знайшли десятки планет, що втратили свої материнські зірки

Астрономи помітили численну групу планет-сиріт: у хмарі Ро Змієносця знайшли 170 кандидатів у такі самотні світи.

Планета-сирота у хмарі Ро Змієносця: погляд художника/© M. Kornmesser, ESO

Планети народжуються поблизу молодих зірок з навколишньої газопилової хмари: як правило, там вони і залишаються. Однак рідко той чи інший катаклізм може викинути планету з рідної системи і відправити в нескінченну самотню подорож галактикою. Передбачається, що таке відбулося колись у Сонячній системі, що втратила одну зі своїх планет. Усього ж у Чумацькому Шляху мають бути мільярди «планет-сиріт», хоча помітити їх вкрай непросто, адже вони більше не освітлюються і не зігріваються світлом материнської зірки.

Однак нещодавно астрономам вдалося помітити численну групу планет, що вільно летять в молекулярній хмарі Ро Змієносця — гігантській темній туманності за 420 світлових років від нас, де йде активне зореутворення. За оцінками вчених, лише планет-сиріт розмірами з Юпітер і більше там налічується від 70 до 170 штук. Про це вони пишуть у статті, яка опублікована в журналі Nature Astronomy.

Автори роботи проаналізували дані більш ніж 20 років спостережень, проведених низкою наземних телескопів (VLT, VST та іншими), а також космічною обсерваторією Gaia. «Ми виміряли слабкі рухи, кольори та світності десятків мільйонів джерел на великій ділянці неба, – розповідає Нурія Міре-Роіг (Nuria Miret-Roig). — Дані дозволили ідентифікувати найтьмяніші об’єкти в цій галузі, “планети-сироти”».

Загалом вдалося визначити близько 170 кандидатів, з яких не менше 70 мають бути вільнолетітаючими планетами. Точніше сказати, поки що неможливо, оскільки маси кандидатів не визначали: вчені орієнтувалися лише на яскравість залишкового випромінювання об’єкта. А вона пов’язана не тільки з його розмірами, а й з віком: схожий сигнал можна отримати й від молодої невеликої планети-сироти, і від старого важкого коричневого карлика, що належить до іншого типу небесних тіл.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button