Наука

Вчені визначили рушійну силу ваших найпохмуріших імпульсів

Психологи називають темною тріадою перетин трьох найбільш злісних схильностей людської природи – психопатії, нарцисизму і макіавеллізму.

Але правда ще глибше і похмуріше. Крім них у нас є егоїзм, садизм, злість і багато іншого. Згідно з новим дослідженням, за цією галереєю, що відображає всі наші найгірші наміри, лежить центральне, загальне ядро людської темряви.

У дослідженні 2018 року психологи з Німеччини та Данії нанесли на карту цю рушійну силу всіх наших найпохмуріших імпульсів і дали їй назву. Знайомтеся з D, нещодавно виявленим темним фактором особистості.

Теоретична основа фактора D заснована на так званому G-факторі: конструкції, запропонованої англійським психологом Чарльзом Спірменом більше століття тому. Він зауважив, що люди, які добре справилися з одним типом когнітивних тестів, з більшою ймовірністю отримають хороші результати і на інших видах тестів.

Іншими словами, можна було виміряти «загальний коефіцієнт інтелекту». Але виявляється, це далеко не все, що вчені можуть виявити. «Точно так само темні аспекти людської особистості мають спільний знаменник, що означає, як і у випадку з інтелектом, можна сказати, що всі вони є виразом однієї і тієї ж диспозиційної тенденції», — пояснив психолог Інго Зеттлер з Університету ім. Копенгаген в Данії ще у вересні 2018 року.

У серії з чотирьох окремих досліджень, в яких взяли участь понад 2500 учасників, Зеттлер і його колеги опитали всіх за допомогою пунктів, призначених для вимірювання рівня дев’яти різних темних рис особистості:

  1. егоїзму,
  2. макіавеллізму,
  3. морального відчуження,
  4. нарцисизму,
  5. психологічного статусу,
  6. психопатії,
  7. садизму,
  8. користі і
  9. злоби.

Для цього учасників попросили не погодитися з низкою змінних «темних» тверджень, таких як: «Я знаю, що я особливий, тому що всі мені так кажуть», «Я скажу все, щоб отримати те, що хочу», «Важко просуватися вперед, не зрізаючи кути тут і там» і «Було б здорово заподіювати людям біль».

Маючи на руках всі відповіді, дослідники провели статистичний аналіз. Його результати показали, що, хоча всі ці темні риси різні, всі вони певною мірою перекриваються через центральний основний фактор темряви – D, який проявляється по-різному в різних людях.

“У однієї людини фактор D може в основному проявлятися як нарцисизм, психопатія або одна з інших темних рис, або їх комбінація, — сказав Зеттлер. – Але за допомогою нашого зіставлення спільного знаменника різних темних рис особистості можна просто встановити, що у людини високий D-фактор. Це тому, що D-фактор показує, наскільки ймовірно, що людина буде брати участь у поведінці, пов’язаній з однією або кількома з цих темних схильностей».

Це досить провокаційний матеріал, але вам не потрібно просто вірити дослідникам на слово: ви можете пройти тест на фактор D. Команда створила онлайн-портал, на якому кожен бажаючий може виміряти свій власний d-бал за допомогою анкети.

Чому люди хочуть знати його показник? Що ж, крім особистої цікавості про те, наскільки ви «темні» насправді, дослідники заявили, що їх відкриття можуть одного разу привести до нових відкриттів в психології і терапії, поліпшивши наше розуміння того, як ми інтерпретуємо зловмисні дії людей.

«Ми бачимо це, наприклад, у випадках крайнього насильства або порушення правил, брехні і обману в корпоративному або державному секторі, – сказав Зеттлер. – Тут знання d-фактора людини може бути корисним інструментом, наприклад, для оцінки ймовірності того, що людина повторно вчинить злочин або буде поводитися більш згубно».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button