Людина

У головному мозку виявили зону, відповідальну за «сплячий режим»

Ще два десятки років тому група дослідників з медичного центру Beth Israel Deaconess, розташованого в Бостоні і є навчальною лікарнею Гарвардської медичної школи, виявила в головному мозку скупчення нервових клітин, які, за припущеннями вчених, могли бути свого роду «вимикачами», які переводять мозок в режим сну. І тільки нещодавно ця гіпотеза знайшла своє підтвердження.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications, група вчених довела, що саме клітини, розташовані в гіпоталамусі, в його вентролатеральному преоптичному ядрі (VLPO), насправді необхідні для нормального сну.

«Наша робота — це лише перший тест того, що відбувається, коли у вас нейрони активуються VLPO. Отримані результати підтверджують наше первісне припущення про те, що клітини гіпоталамуса необхідні для нормального сну.» — заявив провідний автор дослідження, доктор медичних наук, Кліффорд Сапер.

У ході дослідження команда фахівців проводила тести на лабораторних мишах, у яких клітини VLPO активувалися за допомогою різних способів. У першому випадку активація зони відбувалася за допомогою лазерного променя, як-би «висвітлюючи» їх (цей процес називається оптогенетикою). В іншому експерименті команда використовувала спеціальну хімічну речовину для вибіркової активації нейронів VLPO. І в тому, і в іншому випадку активація клітин VLPO призводила до сну.

«Ми виявили, що коли клітини VLPO стимулюються від одного до чотирьох разів на секунду, вони спрацьовують кожен раз і у тварин настає сон. Однак якщо ви стимулюєте їх швидше, вони з часом втрачають цю функцію і перестають працювати. В кінцевому підсумку у піддослідних тварин розвивається безсоння. Це може стати ключем до глибшого розуміння цього процесу та розробці нових методів терапії.»

Крім цього, команда доктора Сапера також виявила, що активація клітин VLPO окрім того викликає зниження температури тіла. Давно відомо, що уві сні температура тіла падає. Але зараз з’ясувалося, яка конкретно зона головного мозку за це відповідає.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button