Земля

У Китаї знайшли сліди легендарного “Великого потопу”

Археологи знайшли сліди того, що в часи династії Ся, до якої за легендою належав засновник Китаю, імператор Хуан-ді, дійсно стався потужний розлив річки Хуанхе і “великий потоп” заввишки 38 метрів, “переможений” імператором Юйем в 1920 році до нашої ери.

a74b228158c4fbbe130790f9feb15ea1
Засновником Китаю традиційно вважається легендарний “жовтий імператор” Ши Хуан-ді, який правив “піднебесною” приблизно в 2800 році до нашої ери. Один з його нащадків, Юй, вважається першим “реальним” імператором, засновником династії Ся, якому легенди Стародавнього Китаю приписують магічні сили.

Зокрема, Юй є головним героєм китайської версії легенди про “Великий потоп”, який захлеснув імперію під час правління Яо, одного з нащадків Хуан-Ді. Згідно з легендою, розум майбутнього імператора і його магічні здібності допомогли йому приборкати потоки води, що загрожували затопити весь Китай. Створені ним канали і зосередження зусиль, потрібних для їх підготовки, вважається причиною появи єдиного Китаю і самої династії Ся.

Цінлун У (Qinglong Wu) з університету Пекіна (Китай) і його колеги знайшли несподіване підтвердження того, що легенди насправді не брешуть, і що потоп дійсно був, вивчаючи відкладення порід того часу, що збереглися в ущелині Цзіши на заході Китаю, біля північної межі Тибету, через яку протікає річка Хуанхе.

Вивчаючи русло “жовтої ріки”, вчені виявили трохи нижче по течії Хуанхе дивні наноси, “чорний пісок”, як вони їх називають, які свідчили про найпотужніші потоки води, які пронеслися через ущелину, прорвавши берега річки і залишивши велику кількість гальки, піску і каменів далеко від русла річки.

Причиною цього, судячи з іншим незвичайних слідів вгору за течією річки, був масштабний зсув, який перекрив хід Хуанхе і став гігантською природною греблею висотою в 200 метрів, за стінами якої виникло ціле “водосховище”. Через деякий час, 8-9 місяців, вода досягла її вершини, стіна не витримала, і потоки води ринули вниз за течією річки.

В результаті цього її рівень практично миттєво зріс на 38 метрів, а ширина збільшилася в кілька разів. Кожну секунду Хуанхе викидала понад 500 тисяч кубічних метрів води понад “норми”, що, за словами Дерріла Ґренджера (Darryl Granger), одного з учасників розкопок, перевищує силу всіх задокументованих потопів, які відбувалися на Амазонці, найбільшій річці Землі.

Мабуть, потоп був настільки сильним і тривалим, що він затопив усі поселення давніх китайців, що розташовувалися по берегах “жовтої ріки” в 25 кілометрах від ущелини, і привів до серйозних культурних і державних перестановок. Їх сліди можна помітити в тому, як виглядали знаряддя праці і артефакти до 1920 року до нашої ери, коли стався потоп, і після цієї відмітки – цей час культури кам’яного століття замінюються традиціями і “ноу-хау” бронзової епохи.

Ця дата, як відзначають вчені, є несподіваною – легенди і інші джерела вказували, що потоп стався трохи раніше, в 22 столітті до нашої ери або в 21 столітті. Таким чином, можна говорити про те, що Китай став трохи молодшим, так як династія Ся, якщо вона справді з’явилася в результаті цього потопу, з’явилася на два століття пізніше, ніж вважалося раніше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button