Всесвіт

Чумацький Шлях виявився незвичайною галактикою

Нашу Галактику вважають досить звичайною для своїх розмірів та структури – однак новий огляд «близнюків» Чумацького Шляху показало, що вона виділяється серед них низькою активністю галактик-супутниць.


Розповідаючи про наш «зірковий будинок», часто підкреслюють, що живемо ми в нічим не видатній зірці на периферії звичайної спіральної галактики з балджем – ущільненням в околицях активного центру. «Ми використовуємо Чумацький Шлях і його оточення для дослідження абсолютно всього, – говорить астрофізик з Єльського університету Марла Ґеха (Marla Geha). – Щороку виходять сотні робіт про темну матерію, космологію, утворення зірок і галактик, – автори яких орієнтуються на нашу Галактику, як на типовий випадок. Однак можливо, що Чумацький Шлях – виняток».

У статті, опублікованій в Astrophysical Journal, Марла Ґеха і її колеги проаналізували дані огляду Satellites Around Galactic Analogs (SAGA), присвяченого вивченню досить великих галактик, подібних Чумацькому Шляху, а також їх оточення – галактик-сателітів меншого розміру, подібно нашим сусідам, таким як Велика і Мала Магеланові хмари. Автори відзначають, що якщо оточення нашої Галактики досить спокійне і непомітне, то у більшості інших великих галактик сателіти проявляють високу активність і народжують нові молоді зірки в пристойному темпі.

Поки що огляд SAGA охопив лише вісім галактик, подібних Чумацькому Шляху, і 14 їхніх сателітів. Необхідні для роботи дані по ще 13 малим галактикам вдалося отримати завдяки раніше проведеним спостереженням, а ще 11 очікують уточнення і доповнення. Поки ж учені вивчили інформацію по 27 галактикам-сателітам, 26 з яких відзначили триваюче зіркоутворення. Для порівняння, таку активність демонструють лише близько 40 відсотків з приблизно 30 сателітів Чумацького Шляху.

«Наша робота ставить Чумацький Шлях в більш широкий контекст, – пояснює один з авторів дослідження, астрофізик з Стенфордського університету Різа Векслер (Risa Wechsler). – Огляд SAGA принесе нам нове розуміння процесу формування галактик, і природи темної матерії». Планується, що в найближчі декілька років SAGA збере дані по 25 галактикам-«аналогам» Чумацького Шляху, розташованим в межах 130 млн світлових років, а до кінця своєї роботи – хоча б по 100.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments