Технології

У Німеччині з’явилася перша в світі шахтна ГЕС

Гідроелектростанція розташована в шахті в річищі річки. Новий тип ГЕС підходить для річок різного розміру і практично не завдає шкоди природі.

Від нової ГЕС в Лойзе видно тільки невеликий інженерний будиночок / © Поль Франк

ГЕС виробляють відновлювану енергію і сприяють поліпшенню екологічної обстановки. Але для водойм вони створюють великі проблеми. На звичайній річковій електростанції вода використовується для приведення в дію турбіни. Сильні течії, які виникають при роботі, можуть тягти риб до турбіни і мереж заводу, де вони часто гинуть.

«У всьому світі будуються нові гідроелектростанції в регіонах з високим рівнем біорізноманіття, — кажуть автори розробки. — Шахтні електростанції можуть забезпечити збереження річок».

Проєкт розробила команда інженерів з Мюнхенського технічного університету в Німеччині. Турбіна і генератор станції знаходяться нижче рівня дна річища річки — в шахті. Велика частина води проходить через неї та обертає турбіну, витікаючи потім під греблею, менша залишається над ГЕС.

Електростанція була побудована муніципальною комунальною компанією на чинному пандусі, який до цього був важкодоступний для риби: не було ніякої необхідності зводити нову греблю для проєкту. Станція генерує електроенергію приблизно 800 домашніх господарств і таким чином робить свій внесок у децентралізоване енергопостачання. Крім того, після будівництва екологічна обстановка на річці Лойзе в Баварії стала кращою.

Презентація нової ГЕС / © Мюнхенський технічний університет

Конструкція зроблена таким чином, що станція ефективно виробляє електрику, але потік при цьому залишається досить слабким, і риби можуть безпечно пропливати над нею. Два спеціальні отвори в греблі дозволяють їм рухатися вниз за течією, а підніматися вони можуть рибоходу.

«В турбіну іноді засмоктувало тільки дуже маленьких риб, велика частина залишилася неушкодженою», — говорить керівник проєкту професор Пітер Ручман.

У станції є ще одна перевага: вона не затримує вали і деревину, що пливуть по річці і можуть бути важливі для нересту. Вони затримуються на решітці, яка закриває шахту, потім спеціальний механізм скидає їх у річку. Для цього в греблі відкриваються ворота. Ця регульована система також дозволяє випускати воду, коли річка розливається.

«Якщо ми хочемо захистити як клімат, так і природу, то повинні акцентувати увагу на тих технологіях, які допоможуть нам досягти цілей, — розповідає Ручман, — при цьому ми повинні розуміти, що жодна ГЕС не буде безпечна для природи на 100%».

Дотримання надзвичайно суворих екологічних норм дозволило отримати дозвіл на будівництво першої шахтної електростанції у природному заповіднику (район «Натура-2000»). Також компанія Spin-off Hydroshaft придбала права на будівництво станцій такого типу. Сьогодні в Німеччині на стадії планування знаходяться 12 заводів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button