Земля

У Північній Атлантиці відкрили нову океанічну течію

Вчені виявили альтернативний шлях, по якому вода йде до каналу біля берегів Фарерських островів.

Фарерські острови — автономний регіон і група островів у північній частині Атлантичного океану, між Шотландією (Шетландськими островами) і Ісландією / © Getty Images

Міжнародна команда вчених виявила раніше невідому океанічну течію в північній частині Атлантичного океану, по якій вода потрапляє в канал біля берегів Фарерських островів, розташованих між Шетландськими островами та Ісландією.

«Атлантична меридіональна зворотна циркуляція (АМЗЦ) — основний регулятор глобальної кліматичної системи та її мінливості. АМЗЦ переносить теплі і солоні води Атлантики у вищі широти, де вони охолоджуються і повертаються у вигляді переливних вод. Переповнення каналу у Фарерських берегів, який йде від Шетландських островів до Ісландії, служить однією з двох ключових артерій АМЗЦ, що транспортують воду з північних морів в північну частину Атлантичного океану», — розповідається в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications.

Раніше вчені припускали, що холодні води, які проходять уздовж північного схилу Фарерських островів, потрапляють безпосередньо в Фареро-Шетландський канал (між Фарерським плато і континентальним шельфом Шотландії), а вже потім в канал у Фарерських берегів.

Однак автори нової роботи показали, що вода проходить довший шлях — огинаючи край Євразії, недалеко від Норвегії, перш ніж повернути на південь до Фарер.

«Відкриття цього нового шляху за наявними спостереженнями не було простим процесом і зайняло у нас багато часу, щоб зібрати всі дані воєдино», — зазначив Леон Чафік зі Стокгольмського університету.
Зворотна циркуляція в північних морях / © Nature Communications

Вчені також встановили, що виявлена глибинна течія залежить від вітру.

«Схоже, атмосферна циркуляція відіграє важливу роль в організації певних режимів потоку», — додав Чафік.

При цьому з’ясувалося, що значна частина води, яка потрапить в канал у Фарерських берегів, фактично не проходить уздовж західного боку Фареро-Шетландського каналу, як вважали досі. Навпаки, вона надходить з його східної частини, де її переносить ця глибинна океанічна течія.

«Цікаве відкриття, адже ми знаємо, що аналогічна течія існує в Датських протоках», — зазначили автори роботи.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»