Земля

Як затемнення вплинуло на природу

21 серпня жителі Землі спостерігали одне з рідкісних природних явищ — повне сонячне затемнення. Вперше з 1918 року сонячне затемнення перетнуло північноамериканський континент від західного узбережжя до східного. Однак, незважаючи на красу явища, американські вчені відзначили руйнівну дію затемнення на природу країни.


Спів цикад став дуже голосним, а квіти швидко згортали пелюстки. Щоб дізнатися, як затемнення подіє на тварин і рослини, вчені підготували кілька експериментальних проектів. Фахівці Каліфорнійської Академії Наук у Сан-Франциско розробили спеціальний додаток для смартфонів — iNaturalist, за допомогою якого будь-який бажаючий в США міг реєструвати вплив затемнення на природу. Зібрані з усієї країни дані були опубліковані в науковому звіті.

Домашні тварини

Відомо, що поведінка тварин залежить від часу доби, біоритми всіх живих істот працюють на основі зміни кількості сонячного світла і температури. Раніше вчені спостерігали дивну поведінку комах, шимпанзе і бабуїнів під час сонячного затемнення. Затемнення 21 серпня охопило величезну територію, а додаток iNaturalist дозволило зареєструвати спостереження за 350 видами тварин.

Серед спостережень більшість була присвячена собакам і кішкам, які так чи інакше відреагували на затемнення. Кури також відреагували на різке зниження температури при затемненні. За спостереженнями Тіма Рейнботта, співробітники Університету Міссурі, кури вийшли з-під навісу, де вони зазвичай ховаються від спеки, й почали чистити пір’я, птахи зазвичай роблять перед сном. Коли сонце з’явилося знову, кури знову сховалися в курнику.

Затемнення також позначилося на конях. Спостерігачі помітили, що коні вели себе схвильовано: бігали і стрибали, що зазвичай відбувається на заході.

Дикі тварини

Специфічно на затемнення відреагували комахи і птахи. Безпосередньо перед затемненням спів цикад був особливо гучним, а коли Місяць закрив Сонце, всі звуки дуже різко обірвалися. Схожим чином змінився і спів птахів, деякі з яких стали збиватися у великі зграї.

Рибалки також відзначили вдалий улов великої риби під час затемнення. Великі види годуються рано вранці і пізно ввечері, а вдень затемнення могло порушити біоритми риб.

Затемнення також викликало сильні припливи, що спровокувало розрив мереж з атлантичним лососем на рибній фермі штату Вашингтон. У річках виявилося 305 тисяч особин атлантичного лосося, що небезпечно для екологічної рівноваги, так як рідним видом лосося в штаті є тихоокеанський.

Деякі спостерігачі виклали фотографії квітів, які згортають пелюстки при затемненні, що зазвичай відбувається на заході.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button