Земля

У США знайшли динозавра «качку»

Вперше скам’янілі фрагменти черепа стародавнього динозавра були знайдені групою дослідників на чолі з професором Техаського університету (США) Томом Леманом ще в 1980-ті роки. Тоді фахівці не змогли повністю відновити його форму і з’ясувати, якому саме виду тварин він належав. У той час фахівці припускали, що виявили останки представника роду грипозаврів зі сімейства гадрозаврид (так званих качконосих динозаврів). Проте результати останнього дослідження показали, що насправді фрагменти черепа належали набагато більш примітивному виду у порівнянні з грипозавром і не відносилися до основної групи відомих «качконосих» динозаврів.

Новий вид, як вказує портал, отримав назву Aquilarhinus palimentus. В основному це пов’язано з будовою носа і щелеп тварини. Так, за словами експертів, на носі у динозавра перебував твердий гребінь, дуже схожий на дзьоб орла, а нижня щелепа мала специфічну W-подібну форму, що нагадувала широку плоску лопатку. З її допомогою, як відзначають фахівці, тварина добувала собі їжу, викопуючи водні рослини з пухкого болотистого ґрунту.

«Цей вид динозаврів є одним з найбільш примітивних відомих гадрозаврид і тому може допомогти нам у розумінні причин появи і можливих способів розвитку гребенів на їх головах. Крім того, завдяки цьому відкриттю ми можемо визначити походження всього сімейства і способи його поширення», — підкреслив провідний автор дослідження професор Альберт Прієто-Маркес з Інституту палеонтології їм. Мікеля Крусафона в Іспанії.
За його словами, «існування Aquilarhinus palimentus свідчить про те, що динозаври цього виду вперше з’явилися в південно-східній частині США».

«Качконосі» динозаври, також відомі як гадрозавриди або гадрозаври, вважалися найбільш поширеними травоїдними тваринами, які жили в крейдяний період мезозойської ери (251 — 66 млн років тому). Всі вони, на думку експертів, мали подібні за будовою черепа. Гадрозаври мали плоский беззубий, який дуже змахує на качиний дзьоб, а в задній частині щелепи знаходилося безліч плоских зубів. Довгий час гадрозаврів відносили до напівводних тварин, що живляться водоростями. Однак тепер «качконосі» динозаври вважаються наземними мешканцями.

Кнопка «Наверх»