Екологія

У США зростає концентрація оксидів азоту в повітрі

У 1950-і роки в Лос-Анджелесі пройшли масові акції протесту мешканців проти брудного повітря в місті. Смог над містами США в основному пояснювався вихлопами автомобілів та посилювався протягом наступних десятиліть, поки в 1970 році не було створено Агентство з охорони навколишнього середовища США (АООС США) і не був прийнятий закон США про чисте повітря, який надалі кілька разів переглядався і доопрацьовувався. В результаті цих дій якість повітря з часів 70-80-х років значно покращилася.

Проте згідно новому дослідженню, опублікованому в американському журналі для публікації оригінальних наукових досліджень в різних областях Proceedings of the National Academy of Sciences, скорочення одного з основних компонентів смогу, оксиду азоту, значно сповільнилося в період з 2011 по 2015 рік. При цьому причина цього уповільнення залишається неясною.

Високі концентрації оксидів азоту в повітрі, що під впливом сонячного світла створюють смог, в 2011-2015 роках скорочувався приблизно на 75 % повільніше, ніж у 2005-2009.

Згідно з новим дослідженням Американської асоціації легенів, досі багато американців піддаються надто високому рівні смогу. Серед лідерів найзабрудненіших регіонах США агломерації Нью-Йорка і Нью-Джерсі, а також 8 міст Каліфорнії. Тривалість життя мільйонів людей з цих міст скорочується через низьку якість повітря, яке псує їх здоров’я двома способами.

Один з низ — шкоди легеням і утруднення дихання. Другий — проблеми з серцем, причиною яких є дрібні частки у складі вихлопів автомобілів, що призводять до ущільнення стінок серцевих артерій.
Хелен Уорден, вчений з Національного центру дослідження атмосфери, каже, що навіть знімки супутників, що показують рівні оксидів азоту в 2005-2009 рр. та 2011-2015 рр., виглядають зовсім по-різному.

Спочатку Уорден і її команда вважали, що всьому виною були викиди з Китаю, які досягали берегів США, але «це не було підтверджено даними», так як в цьому випадку більше викиду оксидів азоту спостерігалося б у Західного узбережжя США, а не у Східного. Тобто це означає, що причину треба шукати всередині самої країни.

З одного боку можливо, що все ж всьому виною автомобілі, особливо спортивні, які досі користуються великою популярністю. З іншого боку сьогодні, завдяки появі каталітичного нейтралізатора відпрацьованих газів, викиди від машин значно зменшилися.

Інша можлива причина — промисловість. У 2007 році настала економічна рецесія, багато виробництв зупинилися, а значить скоротилися викиди в повітря. В 2011 році почався економічний підйом, і виробництво знову пішло повним ходом.

У будь-якому випадку для точного визначення причини потрібні подальші дослідження. З приходом до влади Трампа це стає більш складним, так як його адміністрація запропонувала запровадити стандарти «прозорості» у подібних дослідженнях, що представляється практично неможливим, так як вони містять у собі особисті дані пацієнтів, які не можна публікувати.

В цілому, незважаючи на те що за останні десятиліття якість повітря в США значно покращилося і продовжує це робити, проблема все ще далека від вирішення. І навіть якщо смог мабуть зменшився, це не означає, що він перестав заподіяти шкоду здоров’ю людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button