Екологія

Температура в Арктиці говорить про фундаментальні зміни клімату

Вчені з Міжнародного центру арктичних досліджень при Університеті Аляски у Фербенксі (США) прийшли до висновку, що підвищення температури повітря та збільшення суми опадів є причиною серйозних змін у багатьох компонентах природно-кліматичної системи Арктики. Про це йдеться в статті, опублікованій в понеділок в міжнародному журналі Environmental Research Letters, який спеціалізується на висвітленні проблем довкілля.

“З температурою виявилися пов’язані всі змінні. З’ясувалося, що всі ключові компоненти арктичної системи в нинішні кліматичні зміни залучені цілком і повністю”, — написав провідний автор роботи, провідний фахівець Міжнародного центру арктичних досліджень Джон Уолш, який визнав що не очікував, що “зв’язок з температурою буде настільки сильним”. За його словами, “ніколи ще стільки показників функціонування кліматичної системи Арктичної зони в одному дослідженні не поєднувалося”.

Уперше в одному дослідженні вчені змогли з’єднати спостереження за такими кліматичними індикаторами, як сніговий покрив, зміщення періодів цвітіння рослин і зміна активності запилювачів (комах, тварин, птахів і самих рослин).

Фахівці порівняли записи спостережень за період з 1971 по 2017 роки, пов’язаних, зокрема, з такими ключовими показниками, як температура повітря, вічна мерзлота, сніговий покрив, морські та наземні льоди.

“Одним з найбільш красномовних прикладів може служити протяжність морського льоду в вересні: він підсумовує вплив таких факторів, як температура, тепло, що поглинається океаном, і інші змінні”, — зазначив Уолш.

За словами вчених, всі вивчені показники корелюють з підвищенням температури в регіоні. Експерти вважають, що “сучасний стан арктичної системи в порівнянні з тим, що було в XX столітті свідчить про безпрецедентні зміни, які тягнуть за собою наслідки не тільки всередині, але і за межами арктичного поясу”.

“Оскільки атмосфера в цьому регіоні нагрівається швидше, ніж в інших місцях Землі, погодні умови в Європі, Північній Америці та Азії стають все більш стійкими, що призводить до відчутних екстремальних погодних умов. Ще одним прикладом є порушення загальної циркуляції океану (системи замкнутих морських течій), яка може ще більше дестабілізувати загальний клімат Землі: наприклад, викликати похолодання в північно-західній Європі і спровокувати посилення там штормів”, — зазначив у статті інший автор дослідження з Геологічної служби Данії і Гренландії в Копенгагені Джейсон Бокс.

Вчені сподіваються, що засновані на перерахованих вище кліматичних показниках спостереження послужать основою для більш комплексного розуміння Арктики і її ролі в динаміці біогеофізичних систем Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button