Наука

У Стародавній Греції архітектори дбали про інвалідів

Археологи повідомляють, що архітектурні форми, які раніше вважалися жертовними вівтарями, насправді були спеціально побудованими пандусами для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Реконструкція храму Асклепія з пандусом

11 невеликих кам’яних пандусів у цілющому святилищу, побудованому в 6 столітті до нашої ери, допомагали людям з обмеженими фізичними можливостями. Кілька давньогрецьких храмів та інших будівель, ймовірно, також були побудовані з урахуванням доступу для інвалідів.

У новому дослідженні представлені найбільш ранні свідчення того, що стародавні суспільства адаптували архітектуру для задоволення потреб інвалідів. Найбільш яскравим прикладом пристосованої для інвалідів будівлі, є святилище Асклепія в Епідаврі — це древнє місто, яке зараз знаходиться в районі Пелопоннесу.

Святилище Асклепія було цілим комплексом різних будівель. Тут були храми й лікарняні будівлі, присвячені богам-цілителям. Це місце було одним з найважливіших лікувальних святилищ в Стародавній Греції. Реконструкція, що почалася в 370 році до нашої ери, розширила територію, а також зосередилася на створенні доступу для інвалідів. Так були встановлені 11 кам’яних пандусів на дев’яти спорудах.

Між тим, у меншому святилище в Коринті, також на Пелопоннесі, велика увага приділялася під’їзним пандусам, які відрізнялися «прекрасною кам’яною кладкою».

«Це найбільш раннє свідчення того, що стародавні суспільства не тільки були здатні приділяти активну і свідому увагу потребам інвалідів, але і витрачали значні ресурси і працю, щоб зробити певні простори більш доступними для широкого загалу», — сказав доктор Сніду, автор дослідження.

Джерела вказують, що інвалідність була поширена в Древній Греції, і тести останків докладно описують цілий ряд умов, які обмежують мобільність. До 60% людей, розкопаних на кладовищі класичного періоду (V—IV ст. до нашої ери) в Амфіполі, стародавньому місті на півночі Греції, страждали на остеоартроз. Інвалідність також відображена і в грецькій міфології, так Гефест, один з 12 олімпійських богів і покровитель ремісників, мав порушення рухливості і кульгав.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»