Поради

Як говорити з людиною, яка має алкогольну залежність?

Що робити в ситуації, якщо близька вам людина схильна до зловживання алкоголем? Просто чекати з надією, що ситуація докорінно зміниться – не найкращий варіант. Необхідна активна дія, розмова близької людини і фахівця в цій сфері, які зможуть переконати і визнати наявність проблеми, а також змінити своє ставлення до алкоголю і зрозуміти як перестати пити.

Як розвивається алкоголізм?

Алкогольна залежність може прогресувати як проблема занепаду духу, коли залежний не може впоратися зі стресом і зі складнощами в житті, навіть у таких аспектах як спілкування і пошук друзів. Важливим фактором може стати схильність на генетичному рівні та навіть несприятливе оточення. Наприклад, якщо ще дитиною людина виховується в середовищі, де всі дорослі на регулярній основі вживають алкогольні напої – це стає додатковим ризиком для зловживання спиртними напоями у майбутньому.

В Україні з алкоголем є велика проблема

В Україні прийнято вживати великі об’єми алкогольних напоїв, проте проблема ще й у тому, що таке вживання має нездоровий патерн. Це означає, що люди звикають мати запійні періоди, вживати алкоголь надто часто, а також пити вдома наодинці або навіть на лавочці у громадському місці. Така поведінка призводить до вживання великої кількості спиртних напоїв не найкращої якості та без урахування наслідків алкоголізму. На жаль, такі люди часто не розуміють, що алкоголізм – це залежна поведінка, яка руйнує життя, стосунки, створює додаткові проблеми та шкодить іншими всілякими способами. Ось чому важливо розуміти, як говорити з залежною людиною.

Алкоголізм – це розлад

Для того щоб зрозуміти, чи є проблема, необхідно поставити кілька запитань. Це допоможе почати виправляти ситуацію і надати людині ефективну допомогу. Проблема буде реальною в тому разі, якщо хоча б дві відповіді на наведені питання будуть ствердні:

  1. Вам здавалося коли-небудь, що потрібно менше пити?
  2. Чи відчували ви себе винними або поганими людьми через алкоголь?
  3. Чи дратує вас, якщо інші люди починають критикувати ваше вживання алкоголю?
  4. Чи думали ви колись вранці, що вам необхідно випити, тому що було складно починати свій день?

Як можна лікувати алкоголізм

При надмірній пристрасті до алкоголю важливо надати допомогу саме людині, а не тільки вилікувати цей розлад. Формат може бути різним: від фармакологічного втручання та когнітивно-поведінкової терапії до лікування станів, супутніх цьому. Прикладом такого може бути депресивний розлад. Перед розмовою про можливі способи позбавлення від залежності слід підготуватися. Важливо вказати людині на можливі проблеми зі здоров’ям, які можуть виникнути через зловживання алкогольними напоями.

Яким може бути сценарій втручання

Ви маєте чітко сформулювати свій план дій, а не просто наказати людині припинити пити алкоголь. Ви можете сказати, що провели свої пошуки хорошого психіатра або психотерапевта, який здатний допомогти з проблемою. Можна відвідати марафон “21 день без алкоголю”, відгуки учасників допоможуть вам зорієнтуватися у важливих для вас нюансах. Пообіцяйте бути поруч і підтримувати протягом усього шляху, яким би він не був. Продумайте шляхи і доводи, якими вам будуть заперечувати. Ви добре знаєте близьку вам людину, вам має бути відомий хід її думок. Після цього підготуйте свої контраргументи.

Що робити, якщо людина із залежністю відмовляється слухати вас

У нашій ментальності прийнято скаржитися або навіть терпіти, проте важливо розуміти, що люди несуть за своє життя персональну відповідальність. Не варто терпіти залежність і чекати, що все минеться само собою, потрібно чітко і без применшень пояснити всі наслідки алкоголізму. Ви повинні сказати що буде далі, аж до найсуворіших можливих сценаріїв для людини, яка має згубну звичку. На цьому сайті можна більш детально дізнатися як позбутися згубної звички.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button