Наука

Як ми помремо: рейтинг причин людської смертності

Багато людей побоюються померти раптово: бояться, що їм на голову впаде цегла, зіб’є машина або проковтне акула. Насправді більшості з нас чекає більш прозаїчний кінець. Вчені проаналізували статистику смертності жителів США за 2013-й рік (це найсвіжіші з доступних статданих Національного центру з контролю і профілактики захворювань) і склали власний рейтинг причин відходу з життя людей.

10 речей, про які люди найчастіше жалкують перед смертю

10. Десяту сходинку в цьому сумному рейтингу займає самогубство, або навмисне позбавлення себе життя: 41 149 смертей. Суїцид є другою провідною причиною смерті серед американців у віці від 15 до 24 років та від 25 до 34 років. Причому чоловіки стають жертвами суїциду в чотири рази частіше, ніж жінки. Однією зі стратегій запобігання самогубствам є своєчасне розпізнавання тривожних ознак, до таких, наприклад, відносяться часті розмови про смерть, вживання психоактивних речовин, загальна пригніченість або порушення сну.

9. Захворювання нирок, в тому числі нефрит, нефротичний синдром і нефроз, – на дев’ятому місці рейтингу. Вони несуть відповідальність за загибель 47 112 осіб у 2013 році. Нефрит – це запалення нирок, яке може бути викликане інфекцією або алергічною реакцією на препарат. Нефротичний синдром характеризується накопиченням білка в сечі. Серед причин цього стану: інфекція, реакція на ліки, рак, імунні порушення, цукровий діабет або вовчак. Нефроз – це пошкодження нирок, яке може бути викликане знеболюючими препаратами або хронічними захворюваннями, такими як діабет, вовчак або високий кров’яний тиск.

8. Грип і пневмонія вбили в 2013-му році 56 979 американців. Грип – респіраторне захворювання, що викликається вірусом. Люди похилого віку, діти та вагітні жінки особливо ризикують розвинути пов’язані з цим ускладнення. Сезонне щеплення від грипу може допомогти запобігти зараженню. Пневмонія, як ускладнення грипу, виникає, коли віруси або бактерії в легенях викликають інфекцію. При цьому в групі підвищеного ризику знаходяться діти молодше 5 років і дорослі старше 65 років. Порятунок – у вакцинації та дотриманні гігієни.

7. Цукровий діабет забрав у 2013-му життя 75 578 американських громадян. Стан, що характеризується аномально високим рівнем цукру в крові, може призвести до ниркової недостатності, сліпоти, серцевих захворювань і навіть ампутації кінцівок. Фактори ризику включають ожиріння, похилий вік, спадковість та відсутність фізичних навантажень. Регулярні фізичні вправи та підтримка здорової ваги можуть зменшити ризик розвитку захворювання.

6. Хвороба Альцгеймера – це не просто втрата пам’яті та найпоширеніша форма деменції серед людей похилого віку. У 2013-му вона вбила 84 767 жителів США. Захворювання характеризується проблемами з пам’яттю, мисленням і володінням мовою, що дуже сильно ускладнює повсякденне життя людини. Хвороба Альцгеймера зазвичай починається у віці 60 років. Зі збільшенням віку зростає і ризик розвитку захворювання. Важливу роль тут відіграє і спадковий фактор.

альцгеймер

5. На п’ятому місці розташувався інсульт: 128 978 смертей. Інсульт виникає, коли порушується приплив крові до певної частини мозку, що призводить до загибелі клітин, або ж коли тріскають кровоносні судини мозку. Інсульт може призвести до утруднення мови, паралічу та смерті. Фактори ризику включають високий кров’яний тиск, підвищений рівень холестерину, хвороби серця, діабет, надмірна вага, або ожиріння, надмірне вживання алкоголю і куріння. Загалом ризик інсульту у чоловіків вищий, ніж у жінок. Здорове харчування, фізичні вправи і нормальна вага зменшують ймовірність розвитку захворювання.

4. Нещасні випадки або смерть від пов’язаних з ними травм – це 130 557 смертей в США в 2013 році і четверте місце рейтингу. Головними вбивцями в цій категорії стали ДТП, що спричинили загибель 33 804 осіб. А також падіння з висоти – 30 208 смертей і випадкові отруєння – 38 тис. 851 смертей. Нещасні випадки характерні для всіх вікових груп, тут не робиться відмінності між людьми похилого віку і молодими, проте одна особливість все ж є: жертвами нещасних випадків найчастіше стають люди у віці від року до 44 років.

3. Трійку лідерів замикають хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів. Вони несуть відповідальність за загибель 149 205 американців у 2013 році. Головним вбивцею є хронічна обструктивна хвороба легень (ХОХЛ), яка включає хронічний бронхіт та емфізему. Хронічний бронхіт, що характеризується опухлими і звуженими дихальними шляхами, може стати причиною розвитку емфіземи, руйнування альвеол і пошкодження легенів. Куріння є головною причиною хронічної обструктивної хвороби легень. Чоловіки, які палять мають в 12 разів більше шансів померти від ХОХЛ, ніж некурящі, тому відмова від цієї згубної звички може знизити ризик розвитку даного захворювання.

2. На другому місці рейтингу розташувався рак, який став причиною загибелі 584 881 людини в 2013 році. Існує багато різних видів раку, але всі вони пов’язані з неконтрольованим ростом клітин. Якщо чоловіки найбільш схильні до раку простати, легенів і товстої кишки, то у жінок частіше зустрічається рак молочної залози, легенів і товстої кишки. В цілому рак легенів лідирує як серед чоловіків, так і серед жінок. Спадкові фактори, неправильний спосіб життя можуть сприяти розвитку захворювання. І навпаки, відмова від шкідливих звичок, зокрема куріння, може зменшити ризик розвитку декількох видів раку, включаючи рак легенів та нирок. Існують також медичні докази того, що дієта, багата фруктами та овочами, що не містять крохмалю, може зменшити ймовірність розвитку раку стравоходу та шлунка. Ожиріння може призвести до розвитку декількох видів раку, включаючи рак товстої кишки та матки.

1. Лідером рейтингу, який випередив страшну онкологію і трагічні інциденти, стали захворювання серця. Вбивця номер один забрав у 2013 році життя 611 105 жителів США. Це близько чверті всіх смертей в країні. Найпоширеніші види хвороб серця – це ішемічна хвороба і порушення серцевого ритму. Фактори ризику включають ожиріння, куріння, підвищений артеріальний тиск, діабет та високий рівень холестерину. Відповідно, контроль за рівнем холестерину і артеріального тиску допоможе знизити ймовірність розвитку хвороби серця.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button