Поради

Як і чим краще топити твердопаливний котел

Опалювальний апарат – це тепло в будинку

Багато людей шукають заміну газовим котлам. Найкращим рішенням в даному випадку є опалення заміського або приватного будинку твердопаливним котлом. Воно набуває все більшої популярності не тільки завдяки здатності працювати на деревині або вугіллі, а й повної автономності.

Адже для твердотопливных котлов кливер не потрібен ні газ, ні електрика. Вони можуть працювати тільки на дровах, підтримуючи при цьому комфортну температуру в приміщенні. Однак такі апарати випускаються в різних модифікаціях і щоб зробити правильний вибір, необхідно хоча б коротенько познайомитися з кожною з них.

28-08-15-foto-600x402-1

 

Види котлів, що працюють на твердому паливі

Все обладнання такого класу можна підрозділяється на 2 групи:

 • Автоматична подача палива
 • Ручне завантаження

До перших відносяться пелетні котли. У них роль палива грають гранули, їх завантажують у спеціальні бункери і звідти вони надходять у топку. Такі апарати мають високий ККД і можуть працювати в автоматичному режимі тижнями, без участі в процесі людини.

Другі ж, залежно від конструктивних особливостей, поділяються на 3 види:

 1. Класичні
 2. Піролізні
 3. Тривалого горіння

У них в якості палива можуть використовуватися дрова і відходи деревини.

Традиційний або котел твердопаливний на дровах випускається вже дуже давно, і конструктивно практично не змінився. У ньому топкова камера розташовується знизу і вважається найгарячішою його частиною. Найчастіше вона зроблена з чавуну або сталі. Однак таке опалення дерев’яного будинку твердопаливним котлом застосовується досить рідко, тому що вимагає частого обслуговування.

Піролізні апарати – це новий крок в середовищі твердопаливного обладнання. Їх робота заснована на принципі розкладання деревини на тверді залишки і гази і спалювання останніх. До переваг даного апарату відноситься високий ККД, мінімальне утворення золи і сажі. Серед недоліків – необхідність спалювання сухих дров з вологістю не більше 20%.

Тривалого горіння –  є котел нового покоління не тільки в конструктивному плані, але і за принципом роботи. Головною його перевагою є простота конструкції і можливість обслуговувати 1 раз на добу при роботі на паливі природної вологості. Котел на дровах твердопаливний має найточніше регулювання потужності і може видавати задану кількість тепла.

Система опалення з твердопаливним апаратом

Застосування пристроїв даного типу хоч і користується попитом, але не так популярно як газове. Це пов’язано з необхідність постійно підкладати паливо для твердопаливних котлів та стежити за роботою пристрою. Однак існує кілька способів, що спрощують експлуатацію твердопаливного котла:

 • Здійснення автоматичного завантаження палива
 • Включення апарату разом з електричним
 • Автоматизація подачі води

Перший легко здійснюється підключенням в систему опалення пеллетного обладнання. У ньому подача палива здійснюється автоматично і участь людини в даному процесі не потрібно. Таке опалення приватного будинку твердопаливним котлом допустимо навіть в разі не постійного у ньому проживання.

Другий спосіб вважається найдешевшим по трудовитратах і найбільш популярним. У первинне кільце системи включаються паралельно два апарати. При цьому електричний тільки підтримує мінімальну температуру води. А основним джерелом тепла є твердопаливний.

Останній спосіб передбачає включення акумуляційного бака. У ньому відбувається накопичення теплоносія, підготовленого котлом протягом дня, з метою подальшого його витрачання вночі, коли відсутнє ручне завантаження палива. Така система може бути автоматизована.

Кожна зі схем має право на існування і вибір оптимальної залежить від різних факторів.

wood pellets and fire

Види розпалення

Більшість апаратів даного виду працюють на різних видах палива:

 • Дровах
 • Торф’яних брикетах
 • Гранулах
 • Антрациті
 • Коксі
 • Бурому вугіллі

Причому їх калорійність відрізняється, а від неї залежить ефективна робота пристрою. Тому тим, хто купує такий котел, слід враховувати, що при спалюванні менш калорійного палива падіння потужності може скласти до 30% (при допустимій вологості) і ще більше при природній.

Є і ще один нюанс. Зазвичай виробник вказує, чим краще топити твердопаливний котел і яке паливо слід взяти за основне. Бажано дотримуватися дані вимоги, щоб домогтися максимальної віддачі і зробити опалення заміського будинку твердопаливним котлом максимально зручним.

Наприклад, при рекомендації топити бурим вугіллям слід застосовувати його в якості основного, а дрібнозернисті фракції додавати тільки на розпечений шар і малими порціями.

Брикети – можуть бути торф’яні, з соломи або деревні. Ідеально застосовувати тільки ті, які виробляються шляхом пресування. Брикети, що розпадаються на тирсу допускається використовувати тільки разом з дровами або бурим вугіллям, щоб не привести в непридатність котел.

Пелети також можуть бути з соломи або відходів деревини. Вони пресуються, як і брикети і застосовуються найчастіше в спеціальних твердопаливних котлах.

Витрата дров в твердопаливних котлах буде мінімальною, якщо вони будуть сухими, тільки тоді можна домогтися максимальної потужності від котла і продовжити термін його служби. В іншому випадку корисний енергетичний вміст деревини буде значно нижчим.

Фахівці рекомендують

Робота твердопаливного котла буде ефективною тільки в разі правильного вибору палива для нього, а також регулярного обслуговування апарату. І щоб визначити для себе, чим топити твердопаливний котел, і добитися максимальної ефективності професіонали радять:

 • При розпалюванні деревини виділяється велика кількість диму, тому рекомендується по краях поміщати більш великі поліна, а в середині дрібну розтопку
 • Застосування торфу в густонаселеній місцевості не рекомендується через викид в атмосферу великих часток і виділення кислого запаху
 • Для повного згоряння антрациту потрібне масивне вогнище, тому при його застосуванні при витяганні попелу відсіваються більш великі фрагменти і використовуються повторно.

 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button