Різне

Як правильно арендувати квартиру

Для сучасного суспільства характерна висока мобільність. Ми не сидимо на місці: після школи їдемо вчитися в інший регіон, міняємо місця роботи, створюємо сім’ю подалі від батьків, переїжджаємо з міста в місто в пошуках самореалізації і особистих перспектив. Приказка: «Де народився, там і пригодився», – давно вважається анахронізмом. Легко змінюючи місце проживання, люди змушені шукати житло на тривалий і дуже тривалий термін. Мова піде про те, як правильно орендувати квартиру …

16-02-15-foto-600x400-1

1. Звернутися до професіоналів

Звичайно, правильніше було б звернутися в агентство, де спеціально навчена людина допоможе вам з підбором квартири і оформленням первинних документів. Тільки послуги агентства можуть дорівнювати 50% або 100% місячної оплати за знайдену квартиру. І не забувайте, що на ринку нерухомості існує маса агентств-одноденок, які працюють за схемою «передоплата – інформація». Тобто ви платите за якийсь папірчик з адресами квартир, що здаються, господарі яких, часто навіть не знають, що їх квартира «здається». Квартирних аферистів, особливо в мегаполісі, хоч греблю гати, і весь час виникають нові схеми орендного шахрайства. Тому якщо вирішили скористатися послугами таких  установ в Дніпропетровську звертайтеся  агенству нерухомості для продажу та аренді житла.

2. Перевірити документи

Якщо вам пощастило самостійно, без посередників знайти орендодавця, то відразу ж поцікавтеся, чи згоден він оформити договір найму і надати всі необхідні документи? Якщо господар квартири вагатється і намагається запевнити вас у своїй порядності, краще відмовтеся від такої угоди. Пояснимо чому …

У першу чергу необхідно з’ясувати, чи реальний перед вами господар квартири. Часто буває, що в квартирі прописані кілька людей, і коли один вирішує без відома іншого здати цю житлоплощу, то другий має повне право в будь-який час поставити питання про ваше виселення. До речі, господар квартири, що здається, аж ніяк, не цар і бог в одній особі. Всі його і ваші права та обов’язки відрегульовані в законодавчих актах.

По-друге, існує шахрайська схема суборенди, на яку потрапляють ті, хто не перевіряє хазяйські документи і вірить на слово. Уявіть, що якийсь громадянин Х орендує квартиру на тиждень у громадянина Y. І через пару днів повторно здає її на півроку в оренду громадянину Z. Просить у нього передоплату за три-чотири місяці вперед (наприклад на погашення комунальних боргів) і зникає. А через деякий час приходить Y і абсолютно законно і зі скандалом виганяє нещасного і недалекоглядного Z на вулицю. Тому, першим ділом попросіть показати документи на право власності або акт купівлі-продажу, комунальні рахунки на ім’я орендодавця і перевірити його особисті документи (не тільки паспорт, а й, наприклад водійські права). Тому що підробити один документ не складно, а кілька – занадто клопітно. Нечистий на руку ділок, швидше за все, відмовить вам у проханні про перевірку документів.

3. Познайомитися з сусідами

Обов’язково попросіть господаря познайомити вас з сусідами. Тут вже точно з’ясується, чи його це квартира. Дізнайтеся у них історію цього житла: хто жив до вас, як часто тут міняються квартиранти – повірте, сусіди часто володіють дуже цікавою інформацією. Якщо ж будинок новий, то абсолютно не страшно, якщо ви зайдете в місцевий ЖЕК і уточните ім’я власника у суворих, але чуйних на шоколад і компліменти тіточок.

4. Скласти договір

Якщо всі питання по праву власності й особистості господаря врегульовані, обов’язково запропонуйте скласти договір оренди квартири. Навіть власноруч написаний документ і підписаний двома сторонами (а, в ідеалі при свідку) має юридичну силу. Порада: якщо орендодавець боїться походів до нотаріуса, то в договорі вкажіть строком оренди не більше 364 днів, тобто менше року.

У договорі найму житла обов’язково повинні бути паспортні дані обох сторін, інформація про квартиру (адреса, метраж, стан), термін оренди, вартість і спосіб оплати. Часто господарі просять заплатити на місяць вперед. Про це теж слід написати. Незмінність розмірів плати юридично мається на увазі на весь термін, прописаний в договорі.

5. Описати майно

Не забудьте зробити в доповненні до договору опис майна і його стан. Інакше, потім складно буде довести, що телевізора на кухні не було, а диван обдерли не ваші діти, а попередні мешканці. Якщо ви вирішили оселитися всерйоз і надовго, попросіть у господаря письмовий дозвіл на невеликі зміни інтер’єру (наприклад, вбивання цвяхів в стіну для улюбленої картини), це позбавить вас від безлічі непорозумінь.

6. Права та обов’язки сторін

Згідно з вітчизняним законодавством, усілякий потоковий ремонт житла, наприклад, протікаючі крани, відвалені шпалери або тріснутий унітаз, лягає на плечі орендодавця. Тому обов’язково вкажіть, що усунення несправностей проводитиметься за рахунок господаря квартири, наприклад, в рахунок щомісячної оплати. В іншому випадку ви змушені будете усувати протікання у ванній за свої кровні, або чекати цієї милості від орендодавця. Господар має право перевіряти стан свого будинку, але це не означає, що він може приходити без вашого відома або коли йому заманеться – уточніть, коли і як ви будете контактувати.

7. Закінчення оренди

І, звичайно ж, обговоріть умови дострокового припинення договору. Як правило, мова йде про попередження про виселення за місяць. До речі, виселити вас до закінчення терміну навіть такого саморобного договору під час опалювального сезону немає ніяких підстав. Ну, хіба що ви розгромили квартиру, не платите за оренду і взагалі великий соціопат, небезпечний для оточуючих. Тоді, через суд (!) Вас можна виставити за двері на мороз. Утримувати житло в порядку, не затримувати оплату, рахуватися з правилами людського співжиття і дотримуватися законів – ваш обов’язок.

Зняти квартиру не складно, складно зробити це грамотно. Будьте пильні, терплячі і поважайте один одного!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button