Наука

Як швидко наше тіло втрачає силу після того, як ми перестали тренуватися

Потрібно багато сил і часу, щоб збільшити свої силові показники й м’язову масу. Але втратити досягнуте за відсутності тренувань можна набагато швидше.

Привести себе у форму не так-то просто. Але як довго ми зможемо підтримувати її після всієї цієї важкої роботи? Виявляється, навіть після величезних зусиль, які ми прикладаємо до тренувань, вони можуть досить швидко зійти нанівець, якщо зробити перерву.

Щоб зрозуміти, як тіло повертається в «нетреновану» форму, нам спочатку потрібно зрозуміти, як воно вдосконалюється при тренуваннях. Ключ до того, щоб стати більш здоровим, будь то поліпшення серцево –судинної системи або м’язової сили, – це перевищення «звичного навантаження». Стрес, який це робить на наш організм, примушує його адаптуватися і ставати краще, що призводить до більш високого рівня фізичної підготовки.

Час, необхідний для того, щоб привести себе в форму, залежить від ряду факторів, у тому числі від рівня фізичної підготовки людини, віку, того, наскільки ретельно вона працює, і навіть довкілля, в якому вона займається, – наприклад, тепло і бруд можуть вплинути на фізіологічну реакцію на вправи. Але деякі дослідження показують, що навіть всього шість сеансів інтервального тренування можуть привести до збільшення максимального поглинання кисню тканинами – показника загальної фізичної підготовленості – і поліпшити ефективність витрати енергії.

Коли ми припиняємо тренуватися, то швидкість втрати набраних показників також залежить від багатьох факторів, включаючи тип фізичної підготовки. Як приклад розглянемо марафонця, який знаходиться на піку спортивної форми і може пробігти марафон за дві години і 30 хвилин. Ця людина тренується п’ять-шість днів в тиждень, пробігаючи в цілому 90 км. Він також витратив останні 15 років на розвиток цього рівня фізичної підготовки.

Тепер, скажімо, він повністю припинив тренування. Оскільки тіло більше не відчуває стресу від тренувань, які змушують його залишатися в формі, бігун почне втрачати фізичну форму, і станеться це протягом декількох тижнів. Кардіо респіраторна тренованість – показник максимального поглинання кисню – знизиться приблизно на 10% в перші чотири тижні після припинення тренування. Цей темп зниження буде тривати і далі, але менш помітно і більш тривалий час.

Цікаво, що у професійних спортсменів різке падіння максимального поглинання кисню легенями падає сильніше всього в перші чотири тижні, а потім стабілізується і зупиняється на рівні вище середнього. Але якщо звичайна людина перестане тренуватися, цей показник для неї впаде до перед тренувального рівня менш ніж за 8 тижнів.

За матеріалами BBC Future.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button