Поради

Як вибрати абразивний круг?

Основне призначення абразивних кругів — точне і швидке різання виробів із сталі, кольорових металів і чавуну, наприклад металевих листів, труб, куточків, арматури і т. д. Крім різання, за допомогою кола роблять прорізи і пази різних глибини і форми, зачищають металеву поверхню від дефектів і нерівностей. Кола також можна застосовувати для періодичного розрізання цегли, листів шиферу, матеріалів з бетону, кераміки та гіпсокартону.

Швидкість обертання абразивного круга дуже велика (зазвичай близько 8о м / с). Тому важливо правильно вибрати і вірно використовувати абразивный круг. Тоді процес різання буде безпечним, а результат — якісним.

25-11-15-foto-600x460-2

Технологічні основи абразивних кругів

Відрізний круг являє собою тонкий диск, виконаний зі змішаної і спресованої маси абразиву. Слово це походить від латинського abradere, що означає «зішкрабувати». Кола роблять з твердого дрібнозернистого (абразивного) матеріалу, найчастіше електрокорунду (рідше — карбіду кремнію). Мікроскопічні частинки такого матеріалу через свою гострої форми виступають над площиною кромки кола і зрізають дуже тонку стружку. Таким чином і відбувається різання металу. При роботі з неметалевими поверхнями, зокрема цеглою або бетоном, абразив видовбує з них дрібні частинки, руйнуючи матеріал вздовж лінії різу.

До абразивних можна віднести і алмазні кола. Проте в їх основі знаходиться металевий диск, на кромку якого нанесені алмазні насадки. Абразивне коло цілком складається з дрібнозернистого матеріалу, тому і отримало таку назву. У домашньому господарстві алмазні кола навряд чи згодяться: коштують вони в кілька разів дорожче, їх треба періодично охолоджувати водою. Звичайно, такі кола більш довговічні, але при нерегулярному застосуванні в побуті це перевага перестає бути важливою.

Зате абразивні круги не тільки не потребують додаткового охолодженні, але і володіють здатністю до самозаточування. У міру використання, за рахунок руйнування і вигорання частинок абразиву і зв’язок між ними, таке коло зменшується в розмірі. Але його гострота залишається практично незмінною.

Самі по собі абразивні круги не є ріжучим інструментом, але виступають в якості робочої насадки. У побуті для їх застосування найзручніше використовувати кутову шліфувальну машину (КШМ, більш відому як «болгарка»). Для приєднання до інструменту в центрі кожного кола є спеціальний посадочний отвір.

25-11-15-foto-600x389-5

Правила вибору абразивних кругів

Підбираючи абразивний відрізний круг, слід уважно ознайомитися з написами і позначеннями. Серйозні виробники наносять їх у досить великій кількості. Перше, що треба перевірити — тип вживаного обладнання. Є кола, які призначені для установки на стаціонарні верстати і позначені відповідною піктограмою. У домашньому господарстві потрібні абразивні круги для ручних інструментів. Далі потрібно перевірити наступні параметри:

Зернистість абразиву (тобто розмір часток). Вона може складати до 2000 мкм (а часом і більше). Однак виробники позначають її за допомогою спеціального маркування, причому нерідко свого власного. У цьому випадку слід проконсультуватися про принципи відповідності у продавця. Загальноприйнятою є система FEPA, в якій зернистість позначають латинською буквою «F» з числом від 4 до 1200. Чим менше число, тим більший розмір часток. У побуті знадобляться кола меншого діапазону зернистості: з великим, грубим зерном (F16-24), середнім (F30-60) і дрібним (F70-220). Чим крупніші частинки, тим швидше можна різати метал, особливо великої товщини. Але для точного і якісного вирізання пазів і поглиблень потрібні кола з малим зерном.

Діаметр відрізного круга. Тут все просто — він повинен відповідати «болгарці». У продажу є кола розміром від 80 до 500 мм, але побутові КШМ випускаються під кола діаметром 115,125, 150, 180 і 230 мм. Принцип відповідності аналогічний: чим більший діаметр, тим легше відпиляти товсту металеву деталь. «Болгарки» з колами 125-150 мм вважаються універсальними. Такі електроінструменти цілком дозволять впоратися з побутовими завданнями по розрізанню металу, при цьому важать вони відчутно менше, ніж потужні пристрої під круг 230 мм. При покупці треба перевірити і відповідність діаметра посадкового отвору круга (він буває 22 і 32 мм).

Відрізні круги з діаметром 80 і 100 мм і посадковим отвором 10 мм призначені для установки на електродриль.

Висота кола (тобто товщина W його кромки) буває від 1 до 5 мм. Чим вона менша, тим простіше різка та менше кількість відходів. Однак прискорюється знос кола.

Швидкість обертання кола при роботі «болгаркою» не повинна перевищувати максимально допустиме для нього значення. Його також вказують на поверхні круга. Причому багато виробників не тільки пишуть числа, але і використовують колірну схему. Поперечна смуга білого кольору відповідає максимальній швидкості до 25-35 м / с, синя — до 45-50 м / с, жовта-до 60 м / с, червона — до 80 м / с, зелена — до 100 м / с. Для більшості випадків і майже всіх побутових «болгарок» треба застосовувати «червоні» відрізні круги. Але якщо має обробка деталі з нержавіючої сталі, слід придбати «синій» диск. . На поверхні круга часто можна побачити піктограми, що зображують камінь, армований бетон, керамічну плитку, той чи інший вид металевих виробів і т. д. Це означає, що відрізний круг має вузьку спеціалізацію, призначений для роботи саме по таких поверхнях.

25-11-15-foto-600x450-3

Є й універсальні кола. Багато виробників у вигляді піктограм попереджають користувачів про правила техніки безпеки. Малюнки можуть нагадувати про необхідність роботи в навушниках, захисних окулярах, з респіратором і т. д.

Сама поверхня кола може бути плоскою, але з виступаючими абразивними зернами, або більш гладкою, але рифленою, з неглибокими канавками круглої форми. У другому варіанті менше потужність, яку «болгарка» витрачає при виконанні різання, але вище ціна.

Нарешті, більшість виробників позначає на обрамленні навколо посадкового отвору термін придатності абразивного круга. Продавці нерідко продають вироби з закінченим періодом придатності за зниженими цінами. Але щоб уникнути поломок і ризику для здоров’я таких покупок краще уникати.

 

Робочі рекомендації

Для забезпечення якісної та довговічної роботи з абразивним відрізним кругом слід дотримуватися ряду правил і порад:

  • Зберігати коло потрібно тільки в сухому приміщенні. Ні в якому разі не можна залишати його на вулиці
  • Металеві деталі перед порізкою краще закріплювати тільки з одного боку. В іншому випадку вони можуть трохи деформуватися від нагрівання і заклинити коло
  • Товщина розрізаючої металевої деталі повинна бути не більше 1/6 діаметра відрізного круга. Якщо не дотримуватися цієї вимоги, коло буде випробовувати перевантаження, лишній раз грітися і досить швидко втрачати свої розміри. Відповідно, чим більша ступінь зносу абразивного відрізного круга, тим меншу глибину різу можна виконати за його допомогою.
  • При використанні для різання відрізних кругів з різною зернистістю треба змінювати і подачу інструменту (тобто тиск, який чиниться людиною на інструмент при роботі): при зменшенні зернистості — знижувати і подачу, при збільшенні — підвищувати
  • Різання металевої деталі потрібно здійснювати зі швидкістю порядку 20-80 см / хв. Звичайно, точно дотримуватися цю вимогу в домашніх умовах складно, але хоча б приблизно — обов’язково. При дуже малому або занадто великому переміщенні «болгарки» зростає виділення тепла при різанні, що прискорює знос кола і може також призвести до його заклинювання
  • У разі появи інтенсивного іскріння і надмірного нагріву кола роботу потрібно припинити (підняти «болгарку») на 10-15 с
  • Після цього роботу можна продовжити, але докладаючи менше зусиль.

Безпека роботи

Різка матеріалів за допомогою абразивного відрізного круга і «болгарки» — справа ефективна, швидка, але і вельми небезпечна. Тому дуже важливо не забувати про заходи обережності. Перш за все, вони стосуються самого інструменту. Ще при покупці «болгарки» потрібно перевірити наявність захисного кожуха, якість виконання і прилягання всіх деталей, особливо пластикових, відсутність тріщин, вм’ятин і т. д.

У процесі самої роботи дуже бажано одягати окуляри. Причому не скляні, а з товстого пластика. Ще краще, якщо вони будуть з гумовим ущільненням по периметру. Все це забезпечить надійний захист очей. Також треба використовувати щільні будівельні рукавички. Корисні спецівка і закрите високе взуття. В цілому, все зводиться до необхідності максимального захисту людини від попадання іскор.

Крім того, потрібно подбати про те, щоб місце роботи було сухим і добре освітленим. Само собою, не можна працювати під дощем. Бажано використовувати хороший верстак або лещата, закріплені на надійному столі. Щоб деталь під час різання не вібрувала, стіл або верстак повинні стояти на твердій і рівній поверхні. Подавати інструмент слід зверху вниз, із зусиллям, але без ривків.

Нарешті, важливо регулярно перевіряти стан відрізних кругів. Велика зношеність призводить до необхідності збільшення потужності при роботі «болгарки» і знижує її ресурс.

25-11-15-foto-600x399-4

Шліфування

Абразивні круги використовують не тільки для різання, але і для шліфування матеріалів. Правда, для цього слід купувати спеціальні зачисні круги. Зазвичай вони розраховані на роботу з граничною швидкістю обертання до 10 000-11 000об. / хв. Але зниження цієї кількості до 2500-3000 об. / хв дозволяє отримати більш універсальний інструмент, за допомогою якого можна шліфувати не тільки метал, але і дерево, кам’яні і бетонні матеріали, пофарбовані поверхні і т.д. Рекомендуємо також при придбанні «болгарки» вибирати моделі з потужністю близько 1400-1500 Вт. Використання менш потужних інструментів може призводити до їх перевантаження і передчасного виходу з ладу, а застосування більш сильних малоефективно в домашніх умовах.

Увага при купівлі дисків для болгарки

Відповідне по всіх параметрах коло потрібно ретельно оглянути. При наявності видимих слідів пошкоджень і відколів купувати його, звичайно, не слід.

Вдома, перед тим як використовувати куплений відрізний круг в повну силу, його треба прокрутити на холостому ходу «болгарки» близько 5 хвилин. Кожух з інструменту при цьому знімати не потрібно і потрібно тримати КШМ рукояткою до себе. Все це потрібно для перевірки кола на предмет наявності мікроскопічних тріщин і сколів, які можуть утворитися при транспортуванні. При роботі на повному ходу такі пошкодження здатні призвести до розриву кола і розльоту осколків.

Кнопка «Наверх»
Закрыть