Різне

Як вибрати фільтр для води?

Не секрет, що вода у водопроводі найчастіше тільки називається питною. Буває, що й вода з колодязя або свердловини теж малопридатна для організму людини – занадто жорстка. Якісну питну воду можна купити в пляшках. А можна використовувати фільтр для води. Різноманіття конструкцій фільтрів на http://aquaphor.ua/ “Аквафор” вражає уяву. Який же фільтр для води вибрати?

Зазвичай при виборі фільтру для води починається ретельне порівняння фільтрів різних виробників. За великим рахунком, це даремно. Фільтри переважної більшості виробників функціонують на одних і тих же принципах і при інших рівних фільтрують воду практично однаково. Набагато практичніше буде вибрати тип необхідного фільтра.

1-04-03-2015-550-403

Побутові фільтри бувають декількох конструкцій: глечики, насадки на кран, настільні фільтри, стаціонарні фільтри «під мийку», фільтри на зворотному осмосі. Кожен тип фільтрів має певні переваги і недоліки. Також розрізняється експлуатаційна вартість води – ціна змінних картриджів в перерахунку на один літр чистої води. Ця величина для фільтрів різних типів буде оцінена за даними ресурсу картриджів, наданих фірмою-виробником, і середньою ринковою ціною, за якою їх можна придбати.

Фільтр-глечик

Фільтри-глечики найдешевші і прості за конструкцією. Фільтр складається з двох ємностей, вставлених одна в іншу і розділених фільтрувальним картриджем. Вода наливається у верхню ємність, звідки вона самопливом через картридж перетікає в нижню.

Основні переваги:

 • низька вартість
 • не вимагає підключення до водопроводу

Основні недоліки:

 • невисока ступінь очищення
 • низька продуктивність
 • малий ресурс картриджа

Картридж фільтра-глечика маленький, тому його сорбційна ємність невелика. Типовий ресурс картриджа для фільтра-глечика – 200-300 літрів. Швидкість фільтрації становить 150-250 мл / хв. Основною перевагою такого фільтра є можливість наливати в нього воду з будь-якої ємності, що особливо важливо при відсутності водопроводу. Фільтр-глечик зручний для невеликих сімей (не більше 2 осіб).

Фільтр-глечик слід використовувати, якщо:

 • вода порівняно якісна (жорсткість не більше 3-4 мг-екв / л)
 • витрата чистої води невелика
 • відсутній водопровід

Фільтр-глечик НЕ слід використовувати, якщо:

 • потрібна велика витрата чистої води (більше 3-5 літрів на добу)

Фільтр-насадка на кран

Фільтри-насадки встановлюються прямо на змішувачі. До складу фільтру-насадки входить корпус з фільтруючим картриджем і примикаючий до нього дивертор, який направляє воду у фільтр або в обхід нього. Вода через фільтр-насадку проходить під тиском водопроводу. Це дозволяє використовувати більш ефективні фільтри, в порівнянні з фільтром-глечиком.

Основні переваги:

 • низька вартість
 • не вимагає трудомісткої установки

Основні недоліки:

 • невисока ступінь очищення
 • малий ресурс картриджа
 • додаткове навантаження на змішувач

Типовий ресурс картриджа для фільтра-насадки – 500 літрів. Швидкість фільтрації невелика і складає 350-500 мл / хв. Основною перевагою такого фільтра є можливість установки практично на будь-якому змішувачу вітчизняного або імпортного виробництва. При цьому слід мати на увазі, що важить фільтр разом з водою чимало, що може призвести до пошкодження виливу змішувача.

Фільтр-насадку на кран слід використовувати, якщо:

 • вода порівняно якісна (жорсткість не більше 3-4 мг-екв / л)
 • витрата чистої води невелика
 • немає можливості поставити стаціонарний фільтр

Фільтр-насадку на кран НЕ слід використовувати, якщо:

 • потрібна велика витрата чистої води (більше 5-6 літрів на добу)

Настільний фільтр

Настільний фільтр має від однієї до трьох ступенів очищення, призначений для установки на поверхні столу і приєднується до водопровідного крану гнучкою трубкою постійно через дивертор або за допомогою швидкоз’ємного з’єднання тільки в той момент, коли необхідна чиста вода.

Зазвичай настільні фільтри виготовляють на базі стандартних корпусів SL-10, встановлених догори ногами. Вода через фільтр проходить під тиском водопроводу, що забезпечує хорошу продуктивність на стандартних фільтруючих картриджах.

Основні переваги:

 • не вимагає трудомісткої установки
 • висока ступінь очищення (для триступінчатих фільтрів)

Основні недоліки:

 • займає місце на робочій поверхні кухонної зони

Типовий ресурс комбінованого двоступеневого картриджа для настільного фільтра – 3000 літрів, набору картриджів для трьохступінчастого фільтра – 7000 літрів. Швидкість фільтрації до 2-2,5 л / хв. Перевагою такого фільтра є можливість простої установки практично на будь-який змішувач вітчизняного або імпортного виробництва.

Настільний фільтр cksl використовувати, якщо:

 • вода помірної якості (жорсткість не більше 6-7 мг-екв / л – для триступінчатих фільтрів)
 • немає можливості поставити стаціонарний фільтр

Настільний фільтр НЕ слід використовувати, якщо:

 • немає місця для установки фільтра на робочій поверхні кухонної зони

Стаціонарний фільтр «під мийку»

Стаціонарний фільтр «під мийку» є одним з найпоширеніших і зручних типів фільтрів. Такий фільтр підключається прямо до водопровідної труби і має окремий кран для чистої води. Найчастіше такий фільтр має три ступені очищення – фільтр для механічних забруднень, картридж з іонообмінною смолою для пом’якшення води і вугільний картридж для усунення запахів. Сам фільтр розташовується під робочою поверхнею стільниці або мийки, зовні видно лише невеликий кран для чистої води.

Стаціонарний фільтр по функціональності аналогічний триступеневому настільному фільтру. Але, на відміну від нього, вимагає приєднання до водопровідної труби. Якщо для підведення води до кухонного крану або змішувача використовується гнучка підводка, то підключити досить просто – можна замінити один шланг на два коротких і між ними поставити вхідний в комплект кран-трійник. Якщо ж змішувач стоїть прямо на трубах, то без сантехніка не обійтися – кран-трійник потрібно буде урізати в трубу.

Основні переваги:

 • висока ступінь очищення
 • низька вартість очищеної води
 • висока продуктивність

Основні недоліки:

 • потрібно досить трудомістка установка

Типовий ресурс набору картриджів для трьохступінчастого фільтра – 7000 літрів (з урахуванням регенерації картриджа з іонообмінною смолою). Швидкість фільтрації до 2-2,5 л / хв.

Стаціонарний фільтр «під мийку» слід використовувати, якщо:

 • вода помірної якості (жорсткість не більше 6-7 мг-екв / л)
 • потрібна велика постійна витрата води (більше 6-8 літрів на добу)

Стаціонарний фільтр «під мийку» НЕ слід використовувати, якщо:

 • немає можливості виконати постійне приєднання до водопровідної труби

Фільтр на зворотному осмосі

Спочатку, осмос – процес дифузії розчинника через напівпроникну мембрану, що розділяє дві рідини з різною концентрацією розчиненої речовини. Дифузія протікає від рідини з меншою концентрацією до рідини з більшою концентрацією – розчинник намагається розбавити «брудну» рідину. Якщо тиск на «брудній» стороні підвищити, то процес піде у зворотному напрямку – чистий розчинник видавлюватиметься з розчину через мембрану. Зворотний осмос широко використовується при опрісненні морської води, отриманні надчистої води для промисловості та медицини.

У побуті найчастіше використовуються комбіновані фільтри, що включають декілька ступенів попереднього очищення, мембрану зворотного осмосу і вугільний пост-фільтр. Попереднє очищення води дозволяє продовжити термін служби зворотноосмотичної мембрани, а пост-фільтр прибирає неорганічні речовини, які проходять через мембрану (наприклад, хлор). Вода, що отримується на комбінованих фільтрах зворотного осмосу, практично повністю очищена від будь-яких органічних і неорганічних забруднень, в тому числі від хвороботворних мікроорганізмів і вірусів.

Існує думка, що така абсолютно чиста вода шкідлива для людського організму. Тому до складу деяких моделей фільтрів входить мінералізатор, який відновлює оптимальний для людини мінеральний склад очищеної води. До складу фільтрів зворотного осмосу також можуть включатися напірний бак і помпа підвищення тиску.

Основні переваги:

 • висока ступінь очищення від будь-яких забруднень
 • ефективна і тривала робота при дуже високій жорсткості води

Основні недоліки:

 • висока вартість
 • низька продуктивність (усувається установкою накопичувального бака)
 • підвищені вимоги до тиску водопровідної води на вході
 • залежність від електроенергії (для систем з помпою підвищення тиску)
 • велика витрата води в дренаж

Фільтри зворотного осмосу різних виробників працюють практично однаково – добре очищають воду, ефективно працюють при жорсткості води вище понад 10 мг-екв / л. У цьому випадку ресурс картриджів з іонообмінними смолами вичерпується буквально за кілька днів.

Наприклад, звичайний картридж з іонообмінною смолою має обмінну ємність 2 г-екв. При жорсткості води 10 мг-екв / л обмінна ємність буде вичерпана при очищенні 200 літрів води. Сім’я з 3-4 чоловік використовує 200 літрів очищеної води за 20-25 днів. Фільтр на зворотному осмосі в такій ситуації може працювати кілька років.

Основним недоліком фільтрів на зворотному осмосі є вкрай низька продуктивність. Максимальна продуктивність зворотноосмотичної мембрани – 75-100 мл / хв. Для усунення цього недоліку і забезпечення високого пікового витрати використовується напірний накопичувальний бак. Чиста вода в баку накопичується поступово (кілька годин), а витрачатися може швидко. Звичайна ємність бака – 6-8 літрів.

При зниженні тиску у водопроводі швидкість фільтрації і обсяг накопичуваної в напірному баку води різко знижуються. При тиску нижче 3 атм (2 атм – для моделей з помпою) накопичення води припиняється практично повністю.

Ще однією неприємною особливістю фільтрів зворотного осмосу, про яку зазвичай замовчується при перерахуванні його достоїнств, є велика витрата води. Фільтр влаштований таким чином, що на кожен літр очищеної води в каналізацію йде від 3-4 (дуже хороший результат) до 10-15 літрів дренажної води.

Фільтр на зворотному осмосі слід використовувати, якщо:

 • вихідна вода дуже жорстка (більше 7-8 мг-екв / л)

Фільтр на зворотному осмосі НЕ слід використовувати, якщо:

 • є проблеми з тиском води у водопроводі
 • необхідна постійна висока продуктивність системи

ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО …

Якість водопровідної води і якість очищення води після фільтра можна визначити за допомогою недорогого компактного приладу – TDS-метра. TDS-метр призначений для вимірювання загальної мінералізації води і використовується в системах очищення води для акваріумів і басейнів, а також для аналізу води у водопроводі, свердловинах і колодязях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button