Поради

Як виростити томати (помідори) у теплиці: успішне вирощування – правила агротехніки томатів у теплиці

Томати, або помідори, – одна з найпоширеніших тепличних культур, але вирощування їх пов’язана з рядом умов, необхідних для хорошої врожайності.

Види теплиць і оснащення

Основний вид теплиць, який використовують для промислового вирощування томатів, – скляна теплиця з металевими перекриттями. Іноді замість скла використовують щільну прозору плівку, такий варіант дешевше, але плівка менш довговічна. Плівкові парники і теплиці частіше використовують садівники-любителі для невеликих площ при вирощуванні томатів (помідорів) для власного вживання, більш детальніше на ok.ru/parnikpods.

У теплиці будь-якого виду повинні бути кватирки. Розташовують їх на даху і з боків. У теплицях невеликого розміру можна обійтися тільки бічними кватирками для провітрювання.

27-01-16-foto-600x444-2

Умови вирощування томатів у теплиці

  • Освітлення

Як багато представників родини пасльонових помідори люблять хороше освітлення. Вони еволюційно пристосовані переносити спеку і велику кількість сонячних променів: їх листочки забезпечені волосками, що захищають їх від опіків. Оптимальне розташування теплиці для вирощування томатів повинно бути на місці, яке освітлюється весь день. До неї не повинні примикати споруди, а поруч – рости дерева або чагарники, що створюють тінь.

При вирощуванні томатів у теплиці в осінній та зимовий періоди рослинам необхідно додаткове освітлення. Для цієї мети використовують люмінесцентні, ртутні або натрієві лампи різних модифікацій.

  • Субстрат

Томати в умовах теплиці вирощують безпосередньо в ґрунті або в контейнерах, заповнених субстратом. При вирощуванні будь-яким з цих методів кислотність ґрунту не повинна перевищувати 7,3. Оптимальний показник рН 6,5-7,0. Перевірка та оптимізація кислотності ґрунту – обов’язковий фактор для нормального росту рослин.

Якщо томати вирощують у теплиці безпосередньо в ґрунті, то перед посадкою в ґрунт потрібно обробити фунгіцидами та інсектицидами. Бажано обробку проводити у два етапи: після першого разу повинно пройти 4-5 днів. Такі заходи спрямовані на те, щоб знищити нові організми, що з’явилися зі спор чи яєць, так як препарати, ефективні проти дорослих особин, можуть бути не ефективними стосовно яєць і личинок.
Через кілька днів після обробки, за 3-4 дні до посадки в ґрунт вносять комплексні мінеральні добрива. З органічних добрив для вирощування томатів у теплиці добре підходить перегорілий сухий гній або сухий послід.

Чорноземні і буроземні ґрунти, лісові ґрунти використовують без змін, їх тільки знезаражують і удобрюють.
У ґрунт, що містить глину, потрібно обов’язково додати піску або тирси, торфу, перегною і / або лісового ґрунту. Якщо ґрунт виключно з торф’яної суміші, то в нього потрібно обов’язково додати пісок і тирсу, за бажанням можна додати дерен. Після внесення в ґрунт складових, його треба добре перекопати до отримання однорідного субстрату.

Якщо томати в теплиці вирощують в контейнерах, то субстрат зазвичай готується на основі торфу, перегною, перліту або піску. Перевага такого ґрунту в тому, що він в 98% чистий, не заражений ґрунтовими грибками або паразитами і повністю готовий до вживання. Недолік готових ґрунтових сумішей може бути в тому, що за наявності торфу в їх складі вони можуть мати високу кислотність (рН 4,0-5,5).

Іноді, щоб знизити кислотність в ґрунт вносять перетерту крейду. Після цього субстрат перекопують до глибини не менше 20 см і проливають звичайною водою.

27-01-16-foto-600x400-1

Мульчування і підгортання

Помідори відносяться до рослин зі стрижневою кореневою системою. Не дивлячись на такий тип кореня у томатів добре розвиваються додаткові корені. Підгортання стимулює розвиток додаткових коренів, а це призводить до того, що рослина всмоктує більшу кількість води і поживних речовин, швидше зростає й інтенсивніше плодоносить. При поливі корені можуть оголятися, їх потрібно засипати субстратом.

Для того щоб зменшити втрату вологи в ґрунті під час вирощування томатів у теплиці їх можна мульчувати. Як мульчу використовують солому, тирсу, кору (бажано листяних дерев, але можна і соснову). Для мульчування також використовують агроматеріали, які блокують ріст бур’янів. При використанні таких матеріалів необхідний крапельний полив.

Добрива і полив томатів

При вирощуванні томатів у теплиці треба регулярно вносити добрива, в яких присутні азот, фосфор і калій. Один з варіантів: розчинені мінеральні солі додають у воду для поливу. Фактично рослини не поливають, а годують. Таким методом користуються в багатьох великих господарствах.

  • Полив

Полив при вирощуванні томатів в умовах теплиці здійснюється тільки в першій половині дня. Температура води повинна бути не менше 18 градусів (оптимально 20-21). При зниженні температури полив скорочують або взагалі відміняють. Пов’язано це з можливістю розвитку різних грибкових інфекцій, які інтенсивно розвиваються при підвищеній вологості.

Методи поливу томатів:

  • Ручний;
  • Механізований;
  • Краплинний (автоматичний).

Ручний полив здійснюється за допомогою шлага. Помідори поливають так, щоб вода не потрапляла на листя, так як це призводить до гниття. Не дивлячись на те що цей метод вважають найпростішим, він є найбільш ефективним: людина регулює силу струменя та інтенсивність поливу. Тільки людина зможе відразу визначити, коли під один з кущів треба лити сильніше, а під інший – лише трохи. Недолік цього методу полягає в тривалості поливу і залежить від кваліфікованості і сумлінності персоналу.

Перевага крапельного поливу полягає в тому, що один оператор може контролювати полив великих площ. До того ж, і здійснюється цей процес в короткі терміни.

27-01-16-foto-600x450-3

Недоліки крапельного поливу:
• рослини отримують однакову кількість води і розчинених мінеральних добрив;
• крапельниці часто засмічуються і забиваються, тому їх треба періодично перевіряти і прочищати;
• перед запуском системи потрібен лабораторний аналіз води, особливо перевірка рН;
• необхідно вміння працювати з системою крапельного поливу.

Під час цвітіння томатів кількість води на один квадратний метр збільшують в 2 – 2,5 рази.
Сухі добрива повільно розчиняються в ґрунті і віддають корисні мікроелементи. Їх вносять перед посадкою. Пропорції внесення вказуються на упаковці виробника.

Посадка саджанців томатів

Для висадки в грядки використовують не насіння, а готовий посадковий матеріал – саджанці. Саджанець помідора повинен бути досить розвинений. Крім сім’ядольних листочків у рослини повинні бути присутні хоча б дві пари справжніх листків.

У лунку попередньо насипають органіку (зазвичай перегній). Якщо ґрунт був попередньо добре підгодований, тоді можна обійтися без цієї процедури.

Саджанці томатів садять вертикально в шаховому порядку, для більш раціонального використання площі. Відстань між лунками має бути 50-60 см. Для профілактики кореневих інфекцій в кожну лунку перед посадкою рекомендується налити 1-1,5 л слабкого розчину перманганату калію (марганцівки). Колір розчину повинен бути світло-рожевий.

Якщо для вирощування томатів у теплиці використовують саджанці вище 20 см, то раціональніше їх садити в глибоку лунку і присипати тільки корінь. І лише після 7-10 днів, коли саджанець гарантовано прийметься, можна досипати ґрунт вище.

Садять томати у вологий ґрунт, а потім тиждень не поливають, щоб рослини не сильно росли у висоту, а почали кущитися.

Відео по темі:

Запилення томатів

Запилення томатів в умовах теплиці проводиться тільки в теплу погоду при зниженій вологості повітря, інакше пилкові зерна не зможуть добре літати. Найлегше використовувати метод струшування. Кисті з розпущенними квітами акуратно трусять, і пилок потрапляє на їхні рильця.

Використання м’якої кисті для запилення більш дієвіше, але це дуже трудомісткий процес. Їм можна користуватися при вирощуванні томатів у теплицях з невеликою площею.

Після запилення томатів на годину або дві потрібно підвищити вологість повітря в теплиці. Для цього достатньо трохи пролити рослини. Підвищена вологість сприяє швидкому проростанню і заплідненню рослин.

Запилення краще проводити в першій половині для, щоб після протоку рослини встигли підсохнути.

Догляд за кущами

  • Підв’язування томатів

Традиційний спосіб підв’язування томатів при вирощуванні їх в теплиці – шпалерний. При цьому висота підв’язування залежить від сорту помідор і висоти теплиці, зазвичай це 1,5- 2 метри.
Сітка для рослин з широкими осередками використовується рідше, тому що для помідор потрібно натягувати відразу 2 або 3 сітки на висоту, рівну, приблизно, 50 см, 120 см і 180 см. Позитивні якостей такого методу – гілки з плодами спираються на сітку і не ламаються . Недоліками є трудомісткий процес натягування і витрати на матеріал (сітку).

  • Формування кущів томатів (видалення пасинків і листя)

Для того, щоб плоди були великими, у рослин видаляють пасинки (додаткові пагони). Залишати потрібно тільки одне основне стебло. Видаляють пасинки будь-якого походження: кореневі і стеблові (що ростуть з пазух листя). Обривати їх краще в ранкові години, коли вони більше нагодовані вологою і легко обриваються, не травмуючи стебло.

Видаляти слід нижнє листя, а також листя, які повністю засохли або пожовкли.

  • Провітрювання

Провітрювання треба намагатися проводити в першій половині дня. Стежити за вологістю повітря в теплиці краще не тільки візуально (по наявності конденсату на склі або плівці), але і за допомогою приладів. У теплу пору року, провітрювання служить ще й для того, щоб помідори не «задихнулися».

Тільки при дотриманні всіх правил, вирощування томатів у теплиці гарантовано принесе гідний урожай і забезпечить сім’ю свіжими помідорами кращих споживчих якостей, а при промисловому виробництві принесе комерційний успіх.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments