Наука

Як змінюється мозок від народження до смерті

Сотні вчених по всьому світу об’єднали свої результати МРТ- сканувань для створення першої в світі діаграми росту мозку.

Хоча ми знаємо, що людський мозок зазнає ряд значних змін протягом життя, у лікарів сьогодні немає можливості оцінити, чи нормально розвивається мозок в тому чи іншому віці. Як виглядає нормальний здоровий мозок в 15 років і чим він відрізняється від мозку в 45 років? Вчені з Кембриджського та Пенсільванського університетів об’єдналися з сотнями дослідників з усього світу, щоб вирішити цю проблему.

Щоб створити серію діаграм, що відстежують динаміку розвитку мозку протягом життя, дослідникам спочатку потрібно було зібрати величезний набір даних. Оскільки фМРТ головного мозку – дорогий і трудомісткий процес, одна команда вчених не могла зібрати всі необхідні дані. Тому дослідники прагнули співпрацювати з сотнями вчених по всьому світу, кожен з яких проводив свої власні сканування мозку.

В результаті масштабного проєкту було зібрано 123 984 МРТ-знімка від більш ніж 100 000 осіб. Сканування охоплювало людей у широкому інтервалі віку – від 100 років до плоду віком 15 тижнів.

В результаті автори дослідження вперше змогли отримати набір еталонних діаграм, що відстежують структурні зміни мозку протягом усього життя людини. А масштаб набору даних дозволив дослідникам створити шкалу, що дозволяє визначити нормальні спектри розмірів мозку для різних вікових діапазонів.

Нове дослідження показало, наприклад, що обсяг сірої речовини в людському мозку досягає піку у віці шести років, але біла речовина продовжує зростати приблизно до 29 років. Приблизно у віці 50 років обсяг білої речовини в головному мозку починає стрімко зменшуватися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button