Поради

Які лампи краще вибрати для дому?

При будівництві та проведенні ремонтних робіт виникає питання про правильну організацію освітлювальної системи. Існують як традиційні, так і сучасні джерела світла, які можна згрупувати в декілька основних категорій. Вибираючи лампи побутового призначення, важливо дотримати баланс між зручністю їх конструкції, витратою електроенергії і довговічністю освітлювальної техніки.

Варто відзначити, що в даному випадку працює правило «чим дорожче, тим економічніше», тому первинні витрати з часом окупаються помітним зменшенням витрат, пов’язаних з оплатою споживаної електроенергії. Сьогодні ринок джерел освітлення пропонує величезний вибір ламп, і підібрати відповідні саме для вашого будинку не складе труднощів!

28-12-15-foto-600x346-1

Класифікація ламп для домашнього освітлення

 • Лампи розжарювання

Найбільш поширена категорія ламп. Схема їх роботи відома кожному: при подачі струму відбувається нагрів спіралі, яка при цьому дає світло. Тривалість служби такої лампи складає близько 1000 годин, а відсоток перетворення електроенергії у світло досить незначний – всього 5%, тобто до 95% енергії, яку споживає лампа, перетворюється в тепло. Перевага такого джерела світла – його дешевизна, а недолік – мінімальна ефективність серед усіх існуючих видів ламп.

Практично всі розвинені країни вже відмовилися від використання та виробництва ламп розжарювання. Фахівці не радять застосовувати їх там, де світло горить тривалий час, рекомендуючи такі лампи для світильників в коридорі, туалеті або ванній кімнаті. Часта заміна цих ламп не вдарить по сімейному бюджету, так як вони найдешевші. Інші види ламп (наприклад люмінесцентні) НЕ прослужать довго через постійне включення-виключення світла, а значить, обійдуться вам дорожче.

 • Галогенні лампи

Ці лампи конструктивно схожі на звичайні лампи розжарювання. Основна відмінність полягає в додаванні інертного газу або парів галогенів (найчастіше – брому або йоду). Такі лампи відрізняються підвищеним терміном служби, який становить у середньому 2500-4000 годин роботи. За потужністю вони також перевершують попередню категорію: відсоток трансформації електроенергії в світло в цих ламп в три рази більше.

Купуючи галогенну лампу, зверніть увагу на кут розсіювання світла. Сучасний ринок пропонує три категорії ламп з різним кутом розсіювання – вузьким, середнім і широким. Чим вущий кут, тим вище буде світлова концентрація на певній ділянці. Тобто галогенна лампа, яка підійде для читання, буде неефективна в приміщенні, що вимагає рівномірного освітлення.

Не забувайте про те, що така лампа не переносить забруднень поверхні колби, а значить, практично будь-який дотик до лампи голими руками сприяє її подальшому виходу з ладу. Вставляти її в патрон слід або в гумових рукавичках, або торкаючись упаковки, а не самої поверхні лампи.

Галогенні лампи бувають двох основних типів, розраховані на напругу 12 В і 220 В. Для ламп першого типу потрібен додатковий трансформатор для перетворення 220 В в напругу 12 В. Фахівці відзначають, що лампи на 12 В характеризуються більш приємним для ока світлом, близьким до денного освітлення, а у ламп на 220 В світло вважається більш яскравим і менш природним. Такі лампи рекомендують встановлювати в коридорі, туалеті або ванній кімнаті.

 • Люмінісцентні лампи

Ця категорія ламп широко використовується як в житлових приміщеннях, так і в офісах. Вона являє собою газорозрядне джерело світла, конструкція якого складається з колби, де в спеціальному ртутному середовищі формується і утримується електричний розряд. Його енергія за допомогою речовини-люмінофора перетвориться в світлове випромінювання. Відсоток трансформації електроенергії в світло у люмінесцентних ламп в 5 разів вище, ніж у ламп розжарювання.

Люмінесцентні лампи потрібно акуратно утилізувати, так як у випадку порушення цілісності її стінок в повітря будуть виділятися пари ртуті. Сьогодні ринок пропонує не тільки звичні трубні люмінесцентні лампи для офісів, але і моделі, вироблені під стандартний цоколь. Їх ще називають енергозберігаючими люмінесцентними лампами.

 • Енергозберігаючі лампи

На даний момент такий тип освітлення поширений повсюдно. Це лампа у вигляді трубки, згорнутої у формі спіралі або змійки. Трубка наповнена ртутними парами і газами – аргоном і неоном. Під дією електроструму відбувається іонізація газової суміші, внаслідок чого виділяється плазма, яка випромінює ультрафіолет. Плазма впливає на люмінофор, нанесений на стінки колби, і змушує його світитися.

Коефіцієнт перетворення енергії на світло у таких ламп набагато більший, ніж у звичайних ламп розжарювання. Основною рисою енергозберігаючих ламп є поступове загоряння, що можна віднести до недоліків, оскільки після включення такі лампи деякий час дають зовсім тьмяне світло.

Фахівці відзначають, що потужність енергозберігаючих ламп часто не відповідає заявленій на упаковці, тому слід купувати їх тільки у перевірених виробників. Крім того, виробники зазвичай вказують термін служби близько 10 000 годин, але такі лампи погано витримують режим частого включення-виключення, тому в санвузлі і коридорах їх краще не встановлювати.

Купуючи енергозберігаючі лампи, потрібно пам’ятати, що всередині міститься ртуть, тому їх ні в якому разі не можна розбивати. Також не рекомендується їх викидати у звичайний сміттєвий контейнер – для здачі відпрацювали свій термін ламп варто знайти спеціальний пункт прийому. А для цього варто купувати лампи для освітлення у офіціального дистриб’ютора відомих виробників: http://sila-sveta.com.ua/.

 • Світлодіодні лампи

Цей тип ламп на сьогоднішній день вважається найекономічнішим. Коефіцієнт корисної дії світлодіодної лампи перевищує такий же показник у лампи розжарювання в 10 разів. Це – найдовговічніша лампа! І, звичайно ж, найдорожча в порівнянні з іншими джерелами світла.

Конструкція такої лампи складається з приладу-напівпровідника, який при вступі постійного електричного струму виробляє світло. У світлодіодній лампі, на відміну від звичайної, змінний електричний струм змінюється на постійний з мінімальними втратами на вироблення тепла. Цим пояснюється економічність і безпека даних ламп.

При виборі світлодіода фахівці з освітлення рекомендують врахувати, що у них є два основних види колб – матового і прозорого типів. Матові світлодіоди характеризуються більш розсіяним світлом, а колби прозорого типу більш яскраві, тому вони ідеальні для люстр із кришталю – так світло буде краще «грати» на підвісках.

При покупці такої лампи потрібно пам’ятати, що тільки високоякісний світлодіод буде споживати електричну енергію згідно заявленим на упаковці параметрам. Світлодіоди китайського виробництва за коефіцієнтом корисної дії відповідають люмінесцентній лампі. Для правильного освітлення простору експерти з освітлення рекомендують при виборі світлодіода керуватися правилом – 15-20 Вт на 1 кв.м приміщення, в якому монтується світло.

28-12-15-foto-600x429-1

Особливості LED-ламп

Переваги світлодіодних ламп

 • Економічність (всього 3 Вт). Такі лампи мають мінімальні показники енергоспоживання, а початкові грошові вкладення в таке освітлення завжди себе окуповують зменшиними рахунками за світло.
 • Тривалий термін служби, який становить до 50 000 годин. А це практично 9 років постійно включеного світла! Враховуючи, що світло в будинку не горить постійно, даний термін цілком можна розтягнути до 12-14 років служби лампочки. Такі лампи не перегорають, а поступово втрачають свою потужність, причому імениті виробники гарантують зниження яскравості не більше ніж на 1/3 від початкової.
 • Мінімальна тепловіддача. Світлодіоди майже не гріються, що сприяє більшій безпеці. Це особливо важливо в місцях, де потрібна велика кількість джерел світла. Дослідження показали, що якщо лампа розжарювання потужністю 100 Вт нагрівається майже до 169 градусів, то у світлодіодів цей показник нижчий більш ніж в 5 разів.
 • Висока міцність. На відміну від звичайних лампочок, які часто розбиваються, світлодіоди можна упускати без ризику поранитися дрібними осколками, так як їх корпус виконаний з пластика.

Недоліки LED-ламп

 • Висока ціна. Початкові витрати на придбання світлодіодів досить високі, в порівнянні з покупкою ламп розжарювання. Але з урахуванням довгострокової перспективи вони більш вигідні.
 • Необхідність наявності спеціальних світильників. Щоб лампа працювала довго, потрібно дотримуватися відповідність її потужності і допустимої потужності освітлювального приладу. Наприклад, якщо гранично допустима потужність світильника становить 40 Вт, в нього не можна ставити світлодіодну лампочку на 6 Вт

Як вибрати світлодіодну лампу для дому?

LED-лампи стали справжнім проривом у розвитку систем освітлення, і набувають все більшої популярності при організації системи домашнього освітлення. Правильно вибрати таку лампу допоможуть деякі корисні рекомендації:

Зверніть увагу на потужність світлодіодної лампи. При заміні звичайних ламп на LED-лампи фахівці пропонують скористатися простим і ефективним способом ділення потужності на 8. Тобто, якщо ви міняєте одну лампочку потужністю в 60 Вт, то ви повинні придбати світлодіод потужністю 7,5 Вт З цієї простої формули вам буде нескладно порахувати кількість і потужність світлодіодів при заміні джерел світла в будь-якому приміщенні.

Правильно підбирайте світловий спектр лампи. Для комфортного освітлення потрібно вибирати світлодіоди теплого спектру. Це лампи з показниками температури 2600-3200 К (тепле біле освітлення) або в діапазоні 3700-4200 К (природне біле освітлення) – для тих випадків, коли ви плануєте освітлення офісного приміщення або житлової площі. Лампи з показником в 6000 К характеризуються холодним білим світлом, який більшості людей здається яскравим і незатишним. Світлодіоди холодного спектра більше підійдуть для освітлення вулиці, гаража або підвалу. Якщо лампа характеризується температурою менше 2 600 К, її світло буде тьмяним і жовтим, що також досить неприємно для очей.

Враховуйте вартість лампи. Якісний світлодіод не може бути дешевим. Невисока ціна завжди свідчить про товар низької якості, який прослужить недовго, і бажаної економії ви не досягнете. До речі, саме насичене, гнітюче жовте світло часто буває у ламп від невідомих китайських виробників, так що вивчіть ринок LED-ламп і вибирайте товар від відомого бренду, найкраще – європейського.

Зверніть увагу на те, чи пульсує світлодіод під час роботи. Наявність пульсації і мерехтіння говорить про неякісні випрямлячі в блоці живлення лампи. Світло, яке вона буде давати, може призвести до погіршення зору.

Перевірте кріплення цоколя і якість радіатора, відповідального за відведення тепла, що виробляється, оскільки ці параметри позначаються на терміні роботи лампи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button