Різні цікавинки

Який бетон – такий і будинок. Монолітно-каркасна технологія

Заміські котеджі у нас стали будувати за монолітною технологією не так давно. Сьогодні існує вже безліч різновидів такого домобудівництва. Ми розповімо про одну з них: несучі елементи будівлі виконують з бетону, а зовнішні стіни викладають з пористих блоків. Міцність і довговічність моноліту в поєднанні з легким бетоном дозволяє зводити економічне, красиве і комфортабельне житло.

Будинок, зведений за монолітно-каркасної технології, складається з монолітного залізобетону та блоків пористого бетону. В ході будівництва монтуються опалубки, потім у них встановлюється каркас з сталевої арматури, далі заливається бетон. Після того, як він затвердіє, опалубки розбираються. Враховуючи витрату матеріалу і трудовитрати, каркасно-монолітні конструкції вважаються найбільш економічними для приватного заміського домобудівництва, хоча біль детальну розцінку вам дадуть здесь.

Конструкція монолітно-блочного будинку – єдина, «безшовна», жорстка. Вона зводить до мінімуму появу тріщин. Її легше обслуговувати. Ще один істотний бонус: це єдина будівнича технологія, яка в умовах водонасичених ґрунтів дозволяє звести будинок з підвалом, використовуючи комплекс гідроізоляційних робіт.

06-01-15-foto-600x451-3

Від збірних конструкцій монолітна споруда вигідно відрізняється своїми більш високими теплозберігаючими та звукоізоляційними властивостями. У порівнянні з цегляним або кам’яним будинком монолітно-блоковий особняк важить менше. Отже, фундамент обійдеться дешевше. Термін служби монолітних будівель – 100 років. Примітно, що бетон продовжує набирати щільність протягом тривалого часу. Виходить, чим більше років бетонному будинку, тим щільніший бетон. Стовідсоткової щільності він досягає якраз через сто років.

Який бетон – такий і будинок!

Основа технології – бетон. Завдяки його властивостям будинок виходить вогнестійким, довговічним, стійким до впливу атмосфери. Тому при будівництві особлива увага приділяється якості бетону.

В одній споруді застосовуються різні типи бетону в залежності від завдання, яке буде виконувати конструктивний елемент. По кожному з них проектувальники готують техніко-економічне обґрунтування.

Щоб можна було в точності визначити, коли знімати опалубку, попередньо заливається контрольний зразок бетону. Цей зразок зберігається в лабораторії, а по закінченні будівництва передається домовласникові.

Читайте також: Цікаві факти про бетон, історія виникнення

Обов’язково ведеться робоча документація з виробництва бетонних робіт. У спеціальному журналі фіксується, коли здійснили заливку, при якій температурі, яким інструментом і за яких умов вібрували бетон. Будівництво з бетону – «нешвидка» технологія. Обов’язкова вимога: бетон повинен вистоятися мінімум 26 днів, протягом яких він набирає 70% міцності. Загалом, не так вже довго чекати, враховуючи, що бетонному будинку належить стати довгожителем. Як кажуть, не тільки для себе, але для дітей і онуків …

Як зробити бетон слухняним

При укладанні бетону будівельникам доводиться долати труднощі, пов’язані з протиріччям між здатністю бетонної суміші легко вкладатися у форму, з одного боку, а з іншого – з щільністю затверділого бетону. Попросту кажучи, ідеальна бетонна суміш легко заливається в опалубку, а після її затвердіння повинен вийти бетон максимально можливої щільності. Для оцінки якості бетонної суміші користуються не дуже вдалим, зате ємним терміном «легковкладальність». Враховуються також такі параметри, як «рухливість» (здатність бетонної суміші розтікатися під власною вагою або під дією вібрації) і «жорсткість» (опір бетонної суміші своїй рухливості). За ступенем рухливості бетонна суміш може бути жорсткою, пластичною, литою.

Будівельники вирішують ще одне хитре завдання. Бетонна суміш повинна бути пластичною, щоб оптимально щільно заповнити опалубку. У той же час в неї не можна додавати воду, бо тоді бетон вийде пористим і неміцним. Необхідного співвідношення домогтися не так просто.

Отже, якщо не можна доливати воду в бетонну суміш, треба «разжижити» її по-іншому. Було знайдено дотепне рішення: впливати в момент укладання на бетонну суміш вібруванням, завдяки чому послаблюється внутрішнє тертя в суміші, і вона стає «текучою». Дуже важливо правильно підібрати частоту вібрації. Справа в тому, що внутрішнє тертя в бетонній суміші створюється за рахунок зіткнення частинок наповнювачів один з одним. Ці частинки різної величини коливаються в розчині з певною власною частотою. Частоту вібрування бетону вибирають залежно від розмірів заповнювачів. Оптимальний варіант – обробка бетонної суміші під дією декількох інструментів з різною частотою вібрації. У цьому випадку бетон ущільнюється рівномірно.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Бетон і сталь: разом ми сильніші!

Укладання бетонної суміші в опалубку – важливий процес, від якого залежить майбутнє будинку. Бетон повинен заповнити весь вільний простір форми, обволікаючи арматуру. Сталеві стрижні опиняються під надійним захистом бетону і вже не бояться ні вологи, ні різких перепадів температури. Звичайно, це відбудеться за умови, що затверділий бетон вийде однорідним, без каверн або раковин, як кажуть будівельники «віддушин». Інакше арматура буде окислюватися, іржавіти і, нарешті, зруйнується.

В ідеалі результатом заливки бетонної суміші в опалубку з арматурою є композитний будівельний матеріал, який об’єднує властивості бетону і сталі, – залізобетон. Якщо конструкції із звичайного бетону при вигині не витримують навіть мале навантаження, то залізобетон міцніший в 100-200 разів завдяки сталевим стержням. Щоб запрограмувати потрібну міцність споруди на вигин, вводять арматуру певного перерізу. При проектуванні залізобетонної конструкції найважливішим завданням є розрахунок армування. Іншими словами, щоб «озброїти» бетон (арматура – від італійського «озброєння»), ретельно розраховується потрібний діаметр стрижнів і характер їх розташування.

Сьогодні про залізобетон знають, мабуть, всі більш-менш обізнані люди. І нікого не дивує, що два таких різнорідних матеріалу, як бетон і сталь, працюють «в одній упряжці». Ще в кінці XIX століття було відмічено, що зчеплення затверділого бетону з арматурою настільки сильне, що її неможливо висмикнути. Причому сила зчеплення цих матеріалів зростає з часом. Вважається, що першому прийшла ця думка французькому садівнику Жозефу Моньє, який змайстрував для своїх пальм міцні діжки. У 1867 році він запатентував свій винахід. А з 1880-х років почався переможний хід залізобетону по будівництвах спочатку Європи, потім і всього світу. Звичайно, у наш час вже існує ціла наука про те, як поєднати бетон зі сталлю, як домогтися їх гармонійного і міцного союзу, що забезпечує, зокрема, стійкість майбутнього будинку до утворення тріщин.

Мистецтво будівництва

При зведенні блочно-монолітного будинку практично весь технологічний процес відбувається на будмайданчику. За монолітно-каркасної технології роботи ведуться за допомогою підйомного крана і екскаватора. Щоб бетонний будинок володів усіма заявленими позитивними властивостями, технологічний ланцюжок повинна бути налагоджений як годинник. Похибка на будь-якій стадії спричинить за собою негативні наслідки в майбутньому: після того, як будинок вже буде побудований і зданий в експлуатацію. Тому замовнику потрібно шукати кваліфікованих фахівців, які здатні запропонувати оптимальне рішення і грамотно реалізувати його. Наприклад, на будівництво монолітно-каркасного будинку йде від півроку до року. Досвідчені фахівці можуть вибудувати роботу паралельно, щоб заощадити час. Одночасно із зведенням монолітного каркаса будівельники викладають зовнішні стіни з пористих блоків.

Читайте також: Давньоримський бетон виявився кращим від теперішнього

Кваліфіковані будівельники не тільки в точності дотримуються технології, а й користуються спеціальними пристосуваннями та інструментами, які дозволяють домогтися високої якості будівництва. Наприклад, щоб арматури не тулилася до опалубки, застосовуються фіксатори. Щоб зігнути арматуру у вузлик, розрізати, існує спеціально призначений інструмент. З його допомогою можна підвищити якість і скоротити термін роботи.

Помилочка вийшла!

Будь-яке порушення технології неприпустимо, тому що тягне за собою руйнівні наслідки. Наприклад, деякі будівельники-дилетанти, бажаючи заощадити, встановлюють арматуру більш тонкого діаметру, ніж належить за нормативами, або не роблять вузлові стики. За технологією, кут стику потрібно зміцнити подвійно. Також передбачена певна товщина захисного шару арматури.

При заливці проводиться вібрація бетону. Неправильно підібрана частота негативно відіб’ється на якості бетону. У такому випадку після затвердіння в бетоні утворюються ті самі «віддушини» (дірки). Вода, потрапляючи в отвори, добирається до арматури, яка починає іржавіти за принципом ланцюгової реакції. В результаті вода вийде на поверхню зовсім в іншому місці. Професійні будівельники проводять експертизу ультразвуком, щоб виявити дефекти моноліту.

06-01-15-foto-600x467-1

Щоб фундамент був надійним

Пристрій фундаменту монолітно-блочного будинку спирається на попередньо проведений аналіз типу ґрунту і рівня ґрунтових вод. Важливо визначити правильну глибину закладення фундаменту. При будівництві фундаменту арматура повинна бути чітко виражена. Інакше це негативно відіб’ється на несучій конструкції. Обов’язково з зовнішнього боку стіни робиться гідроізоляційний шар з руберойду, толю або рулонного бітуму.

Всі фундаменти умовно діляться на два основних типи – глибокого закладення і мілкого закладення. Якщо рівень ґрунтових вод низький і не передбачається ні підвал, ні цокольний поверх, підійде стрічковий фундамент із збірних блоків або водовідвідний «пиріг». А ось будинку з підвалом потрібно фундамент глибокого закладення. Наприклад, стрічковий монолітний фундамент, який влаштовують у котловані. Він категорично не рекомендується лише на пучинистих і на ґрунтах, що глибоко промерзають.

А що ж робити в найскладніших випадках, коли на дільниці високий рівень ґрунтових вод або водонасичення ґрунту? Навіть у настільки важких умовах кваліфіковані будівельники можуть «створити диво» у вигляді будинку з підвалом або цокольним поверхом, менш заглибленим в землю, ніж підвал. Вони обов’язково знайдуть оптимальне рішення.

Відео: Каркасно-монолітний будинок. Особливості будівництва


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button