Наука

Вчені перевірили ефект Мпемби в незвичайних умовах

Дослідники провели незвичайний експеримент, перевіряючи ефект Мпемби, результати якого говорять, що за певних умов він можливий.

Alfredo Ristol

Цей ефект передбачає, що гаряча вода може охолонути швидше, ніж холодна. Він вперше був виявлений Ераст Бартоломео Мпемби, 13-річним хлопчиком з Танзанії, в 1963 році. Готуючи морозиво на уроках кулінарії, він зауважив, що якщо заморожувати суміш гарячого морозива, то вона іноді могла замерзнути раніше, ніж холодна суміш. Відтоді експерименти неодноразово підтверджували існування цього явища без пояснення причин. Цей ефект спостерігається головним чином з рідинами, і в першу чергу, за все з водою.

Канадські вчені з Університету Саймона провели експеримент, де замість води вони використовували дуже маленькі скляні намистини діаметром 1,5 мікрометра. Ці намистинки по суті являли собою окремі молекули води. Експеримент повторили понад 1000 разів. На кульки проєктувався лазер, і одночасно ці ж кульки охолоджувалися в воді.

Дослідники виявили, що при певних умовах, тепліші намистинки охолоджуються швидше, ніж більш холодні, а іноді процес охолодження тепліших намистин навіть ставав, за їхнім спостереженням, експоненціальним, в порівнянні з більш холодними. В одному випадку дослідники навіть помітили, що найгарячіші намистинки охолоджувалися приблизно за дві мілісекунди, а холоднішим треба було в 10 разів більше часу на це. Дослідники вважають, що ці намистинки з вищою температурою легше реорганізовуються, щоб отримати конфігурацію, відповідну нижчій температурі.

Однак мова йде не про експеримент з водою, і отримані результати ймовірно будуть іншими. Але разом з тим цей експеримент міг би допомогти знайти пояснення цього дивного ефекту Мпемби.

За словами співавтора дослідження Джона Беххофер, цей експеримент не пояснює всіх деталей того, чому гаряча вода, поміщена в морозильну камеру, може почати замерзати швидше, ніж холодна, але він дає важливе розуміння цього цікавого явища і передбачає, що аналоги можуть існувати в багатьох інших умовах і матеріалах.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»