Людина

Глибину почуття самотності визначив вік

Вчені з’ясували, від яких чинників може найсильніше залежати почуття самотності в конкретному віці.

People photo created by rawpixel.com — www.freepik.com

Всі ми переживаємо самотність по-різному — і «масштабність» цього почуття, а також те, що на нього впливає, задає вік, з’ясували вчені з Маастрихтського університету і Служби громадської охорони здоров’я Південного Лімбурга в Нідерландах, чиє дослідження опубліковане на порталі BMC Public Health.

«Більшість робіт, присвячених самотності, до тепер проводили серед певних вікових груп, таких як літні люди або підлітки, або серед людей з особливими захворюваннями. Наскільки нам відомо, жодне з цих досліджень не вивчає фактори, пов’язані з самотністю серед дорослих, і як вони змінюються з плином часу », — говорить Тані Франссен, провідний автор нового дослідження.

Вчені вивчали взаємозв’язок між демографічними, соціальними та факторами здоров’я і почуттям самотності на основі даних, зібраних з вересня по грудень 2016 року, про 6143 молодих нідерландців у віці від 19 до 34 років, 8418 — у віці від 35 до 49 років і 11 758 жителів 50-65 років. «Глибину» цього почуття вимірювали за відповідною шкалою нідерландських психологів Дженні Гервельд і Тео фон Тілбурга.

Заповнюючи опитувальник, назагал 10 309 (44,3%) респондентів повідомили, що відчувають почуття самотності. Серед молодих людей самотніми себе визнали 2042 особи (39,7%) — в порівнянні з 3108 (43,3%) учасниками дослідження середнього віку і 5159 людьми старшого віку (48,2%).

При цьому автори роботи виявили деякі фактори, які були пов’язані з цим негативним почуттям у всіх вікових групах. Серед них були: проживання на самоті, частота контактів зі знайомими, стрес, а також психологічне та емоційне (не) благополуччя. Найбільше одиноким себе відчував той, хто був ізольований від суспільства і ні з ким не підтримував зв’язок.

Поряд з цим вчені встановили фактори, що співвідносяться з самотністю, але які були притаманні тільки певним віковим категоріям. Так, самотність в першій групі (19-34 роки) залежало від частоти зустрічей і спілкування з друзями, а також від освіти. Положення на кар’єрних сходинках і дохід, і собі, виявилися пов’язані з відчуттям самотності серед респондентів від 35 до 49 років. Відсутність сімейного життя і почуття покинутості одночасно зустрічалися серед представників середнього і старшого віку, а люди, які позиціонують себе як самотні, у віці до 65 років найчастіше пояснювали це проблемами зі здоров’ям.

На думку авторів дослідження, ми можемо відчувати почуття самотності, якщо наше життя не вписується в загальноприйняті установки, які пов’язують з конкретним віком: наприклад, успішне закінчення школи для тінейджерів, вступ до університету, наявність вищої освіти для категорії 20+, успішна робота в 30, заміжжя / одруження в 35+ і так далі. Оскільки різні фактори вважаються нормою для різних вікових груп, це показує, що не всі «одинаки» відчувають себе такими в рівній мірі.

People photo created by mindandi — www.freepik.com
«Виявлення чинників, пов’язаних з самотністю, необхідно для того, щоб мати можливість розробити і застосувати відповідні стратегії з подолання цього. На жаль, більшість нинішніх методів, схоже, мають обмежений ефект. Можливою причиною може бути те, що більшість терапій для дорослих універсальні. Результати нашого дослідження показали, що план з подолання самотності слід розробляти для конкретних вікових груп », — зазначає Франссен.
При цьому автори роботи роблять застереження, що деякі фактори, наприклад якість міжособистісних відносин, не були враховані, оскільки інформація про це не було передбачена у первісному наборі даних.

Крім того, нагадують вчені, не слід забувати про пандемію коронавірусного захворювання, яка також відбилася на психологічному стані мільйонів людей у світі.

«Наші результати припускають, що під час пандемії Covid-19 почуття самотності серед дорослих може бути порушено по-різному — залежно від важливих чинників їх життєвого циклу. Наприклад, молоді люди не мали можливості взаємодіяти з їх друзями або однокласниками наживо. Можливо, це слід взяти до уваги при вивченні того, як коронавірус вплинув на почуття самотності », — підсумувала Франссен.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»