Фото

ЄКА опублікувало фотографії Марса, які демонструють дихотомію півкуль

Європейське космічне агентство (ЄКА) виклало фотографії, зроблені в лютому 2018 року автоматичною міжпланетною станцією «Марс-експрес». На них зображена область Червоної планети під назвою Nili Fossae.

Показана територія цікава тим, що вона являє чітку межу між двома відмінними півкулями Марса. Більша частина Північної півкулі і близько третини всієї поверхні планети лежить на три-шість кілометрів нижче, ніж дві третини, що залишилися. Цей феномен називають дихотомією півкуль.

Північні низинні райони володіють малою кількістю кратерів, вони плоскі і гладкі, що побічно свідчить про тривале оновлення поверхні. Водночас Південна півкуля порита кратерами, які могли з’явитися внаслідок останнього метеоритного бомбардування і вулканічної активності. Район Nili Fossae розташовується якраз на кордоні цих двох областей і являє собою скупчення грабенів — ділянок кори, опущених щодо навколишньої площини по крутих тектонічних розломах.

ЕКА опубликовало фотографии Марса, демонстрирующие дихотомию полушарий
Nili Fossae на межі двох районів (північ – верхня сторона) / ©ESA

Велика фотографія наочно демонструє різницю, показуючи, що нижня (південна) частина являє собою скелясті плато, а верхня (північна) складається з невеликих пагорбів і каменів. Ці ділянки розділені ерозійними каналами.

ЕКА опубликовало фотографии Марса, демонстрирующие дихотомию полушарий
Зображення перепадів висот на межі (північ – права сторона) / ©ESA

Фахівці ЄКА вважають, що межа — результат переміщення порід сотні мільйонів років тому під впливом потоків води. Це припущення підтверджують дані спектрометра «Марс-експрес», який помітив глиняні відкладення в цьому регіоні. Однак не тільки вода впливала на рельєф, але і вітри. В якості доказів співробітники ЄКА вказують на темні плями фотографії — скупчення вулканічного попелу, які міг принести сюди тільки вітер.

Кнопка «Наверх»
Закрыть