Земля

Уоллес Сміт Брокер, «батько теорії глобального потепління» залишив останнє попередження для Землі

За кілька днів до своєї смерті Уоллес Брокер закликав учених розглянути можливість розгортання «сонячного щита», щоб зупинити глобальне потепління. У цієї технології геоінженерії є й інша назва — хімтрейли або хіміотраси.

Після боротьби з хворобою серця протягом десятиліть відомий вчений-кліматолог Уоллес Сміт Брекер ясно дав зрозуміти, що він гостро усвідомлює свою власну смертність. Тому, коли він сів перед відеокамерою, щоб записати останнє повідомлення для своїх колег-вчених у середині лютого, 87-річний дослідник знав, що його дні полічені.

Людина, яка популяризувала термін «глобальне потепління» і вперше описав вирішальну роль океанів в кліматі, записав термінове послання для 40 провідних вчених в області клімату у світі. Людство не діє досить швидко, щоб уповільнити виробництво вуглекислого газу, який нагріває Землю, сказав Брекер.

Уоллес Смит Брокер, "отец теории глобального потепления" оставил последнее предупреждение для Земли
Уоллес Брокер отримав Національну медаль науки від президента Білла Клінтона 1996 року

Настав час для того, щоб людство і світове наукове співтовариство почали серйозно вивчати більш екстремальні рішення кліматичної кризи, сказав Брекер. Це охоплює створення масивного сонячного щита в атмосфері Землі, технологію відому як «геоінжинеринг», «Чорний розчин», “управління сонячною радіацією» і «стратегія Пінатубо».

«Якщо ми збираємося не допустити, щоб планета розігрівалася ще на пару градусів, нам доведеться йти на геоінжинеринг», — сказав він. Ціна тривалої бездіяльності, додав він дещо зловісно, може бути «ще багато сюрпризів в теплиці», відомої як Земля.

Він жалкував, що він не зміг бути на Першому планетарному симпозіумі штату Арізона по кліматичній техніці, але сказав, що він радий, що він міг звернутися до своїх давніх колег віддалено. Хоча він використовував інвалідну коляску і дихав через кисневу трубку, він запевнив своїх колег, що «мій розум працює досить чітко».

Через тиждень після його драматичного звернення, Брекер помер від застійної серцевої недостатності, надихаючи похвалу за його роботу як «Діда» сучасної кліматичної науки.

Уоллес Смит Брокер, "отец теории глобального потепления" оставил последнее предупреждение для Земли

Його смерть і його заключне послання до вчених знову активізували дебати переосмислення способів регулювання кліматичних систем Землі про які вперше заговорили ще в 70-х роках.

Теорія полягає в тому, що планета може бути охолоджена штучно, для цього треба випустити величезну кількість діоксиду сірки в атмосферу на висоті близько 70 000 футів над поверхнею Землі. Треба викинути так багато SO2, що він буде імітувати масивне виверження вулкана, як реальне виверження вулкана Пінатубо на Філіппінах в 1991 році, коли попільний шлейф оповив велику частину планети сірчаною хмарою, охолоджуючи землю на 1 градус за Фаренгейтом протягом цілого року.

Багато вчених не наважувалися піти на таку крайню міру, посилаючись на наукові, етичні, правові та політичні дилеми. Порушення атмосфери Землі не було кращою альтернативою, визнав Брекер, але він наполягав на тому, що його колеги академіки повинні бути готові до такої міри «останнього шансу» необхідної для запобігання кліматичній катастрофі.

Брекер розповів на симпозіумі, що він працював з іншим відомим кліматологом над механічними одиницями, які можуть видалити вуглекислий газ з атмосфери. Але 100 мільйонів пристроїв знадобляться, щоб виконати цю роботу, сказав він, і немає ніяких ознак того, що у світових лідерів є політична воля, щоб виконати цю роботу.

Уоллес Смит Брокер, "отец теории глобального потепления" оставил последнее предупреждение для Земли

У наступні дні останнє попередження брокера до його колегам по клімату вчені розпочали інтенсивну дискусію про те, чи досягло людство переломного моменту, який вимагає більш радикальних рішень.

Дебати були проведені цивілізовано і в основному електронною поштою серед дослідників клімату у всьому світі. У даного методу вирішили вони — немає передбачуваного результату. Більшість вчених-кліматологів світу виступають проти радикального геоінжинеринга, але більшість з тих, хто чув слова Брекера, погодилися з тим, що дослідження з розпорошення сірки повинні продовжуватися.

Водночас, учені з обох сторін дебатів заявили, що їх найбільший винос з останньої публічної заяви Брекера-це глибока повага до колеги, відомому як «абсолютний гігант» кліматичної науки, який провів понад півстоліття досліджень в обсерваторії Ламонт-Догерті Землі Колумбійського університету.

«Бачити, як цей великий учений говорить в цей останній момент свого життя, коли він був таким явно хворим і слабким, було дійсно дуже важко», — сказав британський кліматолог Джон Шепард.

Уоллес Смит Брокер, "отец теории глобального потепления" оставил последнее предупреждение для Земли

Джеффрі Северінгхаус, який вивчає крижані керни, щоб зрозуміти історію глобального потепління в Інституті океанографії Скріппса в Університеті Каліфорнії, Сан-Дієго, також описав напутнє послання Брекера як таке, що важко забути.

«Це було дуже зворушливо. Це було дуже глибоко», — сказав Северінгхаус, який навчався у Бруку. «Він помирав, і кожне маленьке зусилля було для нього важким. Але для нього було важливо поговорити з нами.»

«Це було останнє повідомлення від когось, хто сформував наше наукове бачення на півстоліття, — сказав Пітер Шлоссер, провідний організатор симпозіуму і віце-президент глобальної програми майбутнього штату Арізона. «Я не думаю, що його зусилля і його рішучість будуть втрачені».

 

Втім дуже багато вчених вважають, що у таких радикальних технологій є безліч критичних для людства побічних ефектів.

Кнопка «Наверх»
Закрыть