Земля

Усередині алмазу вчені виявили загадковий мінерал

Африканський алмаз подарував вченим крихітне зерно мінералу, який досі невідомий науці. Це відкриття дозволило хімікам і геологам зазирнути глибоко у минуле Землі.

by @vecstock

Діаманти з ідеальним поліруванням граней виглядають досконалими, проте ніякий камінь насправді не ідеальний. Усередині навіть найпрозоріших алмазів знайдуться крихітні включення інших хімічних елементів. Для ювеліра кожне таке «зерно» означає зниження вартості каменю, а ось для вчених це справжнісінький скарб.

Дослідникам із Канади пощастило виявити щось, раніше невідоме науці: загадковий мінерал із дуже незвичайними хімічними характеристиками. Він був захований усередині алмазу, знайденого біля Південної Африки.

Було знайдено лише одне зерно цього дивного мінералу — так званого гольдшмідтиту. Загальний розмір включень усередині алмазу становив лише 100 мікрометрів (приблизно ширина людського волосся). Але, незважаючи на свої скромні розміри, знахідка подарувала науці унікальну можливість зазирнути в минуле та вивчити давні хімічні реакції, що відбувалися у надрах нашої планети.

Внутри алмаза ученые обнаружили загадочный минерал

«Гольдшмідтит має високу концентрацію ніобію, калію та рідкісноземельних елементів лантану та церію, у той час, як в решті мантії переважають інші елементи, такі як магній та залізо», — пояснює студент Університету Альберти Ніколь Мейєр.

«Для того, щоб калій і ніобій становили основну частку цього мінералу, він повинен був утворитися в результаті виняткових процесів, які концентрували ці незвичайні елементи», запевняє він. За оцінками геотермобарометричного аналізу, крихітний зразок темно-зеленого кольору сформувався на глибині близько 170 кілометрів нижче за поверхню.

Мінерал, формально відомий як (K, REE, Sr) (Nb, Cr) O3, хімічно схожий на штучний кристал зі структурою перовськіту, званий ніобат калію (KNbO3), але є лише п’ятим відомим природним мінералом перовськітної групи в історії бачив у мантії Землі. Він був названий на честь на честь норвезького геохіміка Віктора Моріца Гольдшмідта (1888–1947), який став першопрохідником у мінералогії перовськітів. Зразок було отримано з кімберлітової трубки Koffiefontein у кратоні Каапвааль у Південній Африці.

До речі, кратон Каапвааль вже неодноразово дарував дослідникам деякі з найстаріших каменів на планеті, надаючи вченим родючий ґрунт для всіх видів «мінеральних» відкриттів. Алмази — це свого роду «капсули часу», здатна зберігати мінерали та окремі включення мільярди років завдяки своїй дивовижній структурі. Можливо, у майбутньому вони ще неодноразово стануть джерелом найціннішої інформації, отримати яку іншими засобами людство просто не здатне.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button