Земля

Зміна клімату штовхає до війни?

Нова війна почалася на Близькому Сході, на цей раз – в Ємені. Ємен – одна з найбідніших країн арабського світу, рівень життя в якій в 10 разів нижче, ніж у сусідній Саудівській Аравії. Соціальний вибух там може спровокувати і природні особливості країни. Столиця – Сана – найближчим часом може залишитися з нульовим балансом власних запасів звичайної прісної води. І виходить, що саме вода, а не нафта, як можна було б подумати, для цих країн – стратегічний, життєво важливий ресурс. Від чого залежить клімат в країнах Аравійського півострова і Перської затоки?

1-27-03-2015-600-375

Невже конфлікти в цій гарячій точці на карті світу можна пояснити банальною нестачею води? Звичайно, це не головна причина. Але для всіх країн Близького Сходу дефіцит прісної води – це норма. Але, часом, це природна посушливість посилюється аномальним перебігом погодних процесів. Ємен, незважаючи на невеликі розміри держави, вельми контрастний за природними умовами. Північ і північний схід – це надзвичайно посушлива і спекотна кам’яниста пустеля. Дощі тут можуть не випадати роками. А на узбережжі Аравійського і Червоного моря погодні умови більш м’які, опадів тут випадає більше, а температурний режим не настільки екстремальний. Саме тут розташована столиця Ємену – Сану.

[ads2] У зимові місяці середня температура в цьому районі становить близько + 16 °, та й влітку тут помірно жарко: + 25 °. Але навіть тут вологи не вистачає. За рік тут відзначається близько 200 мм опадів, причому майже всі – у весняні та літні місяці. Вологою жителі Ємену, в принципі, не розпещені. Велика частина її тут випадає у вигляді мряки або осідає з густих туманів. А останнім часом ситуація ускладнилася ще й посухою. Починаючи з минулої зими, опадів тут було майже в 3 рази менше норми! Вологий сезон в Ємені – це весна і літо, коли сюди прориваються відгомони мусонів з Індійського океану. Але цього разу вони минули арабську країну. А в останні півроку з неба тут і зовсім впало лише кілька крапель! Відсутність опадів стало катастрофою для сільського господарства Ємену, в якому зайняті три чверті населення. Адже інших джерел надходження води тут просто немає!

Серйозна посуха торкнулася не тільки Ємену, а й інших країн. Чому так відбувається? Причина – це зміна загальної циркуляції атмосфери. Повітря в атмосфері рухається через нерівномірний прогрів поверхні землі. Екватору дістається більше сонячної енергії, а полюсам – менше. Тому йде постійний обмін теплом між широтами. Вологе повітря на екваторі, нагріваючись, піднімається вгору, утворюючи дощові хмари. Рухаючись до 30-м широт, повітря поступово охолоджується і опускається вниз, формуючи посушливі зони саме на цих широтах. За гіпотезою вчених, ця форма циркуляції, а називається вона осередком Хедлі, стала ширшою, тобто захоплює тепер і більш північні райони, куди раніше не дотягувала.

Читайте також: 12 найсерйозніших загроз для людства

Ємен – не єдиний приклад посухи на Близькому Сході. І ось що цікаво: збройні конфлікти тут з новою силою почали розгоратися як раз в той момент, коли виникли проблеми з водою. Згадати хоча б, що передувало війні в Сирії. Дефіцит опадів, який відзначався протягом трьох років поспіль, призвів до розорення місцевих фермерів. У підсумку вони стали активними учасниками міжусобиці, яка з 2011 роздирає країну.

Ось і виходить, що зміна клімату, яка проявляється і в опустелюванні нових районів, або провокує, або активно використовується зацікавленими сторонами. Йдуть війни за природні ресурси, в які втягується все більше держав. Та ж Сирія конфліктувала з Туреччиною через води Тигру і Євфрату. А в 1967-му році Ізраїль не міг поділити з Йорданією і Палестиною стік річки Йордан.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button