Земля

З 1998 року глобальне потепління «гальмує» попіл вулканів

Вважається, що активність вулканів Землі безпосередньо пов’язана з кліматом планети. Деякі відомі катаклізми в минулому, наприклад виверження індонезійського вулкану Тамбора в 1815 році, приводили до помітного похолодання.

Американські вчені розробили кліматичну модель з урахуванням ролі вулканів в роботі клімату планети і з’ясували, що попіл, аерозолі та інші викиди вулканів Землі могли загальмувати зростання середньорічних температур на 15 % починаючи з 1998 року, і опублікували свої висновки в статті в журналі Nature Geoscience.

З 1998 року глобальне потепління «гальмує» попіл вулканів

Вважається, що активність вулканів Землі безпосередньо пов’язана з кліматом планети. Деякі відомі катаклізми в минулому, наприклад виверження індонезійського вулкану Тамбора в 1815 році, приводили до помітного похолодання. Супервулкан Тоба викликав глобальну “зиму” протягом 10 років приблизно 75 тисяч років тому і привів до помітного охолодженню планети в наступне тисячоліття.

Читайте також: Вулкани прокидаються від глобального потепління

Бенджамін Сантер з Національної лабораторії імені Лоуренса в Ліверморі (США) і його колеги оцінили “внесок” вулканів в поточні процеси зміни клімату на Землі, порівнявши результати спостережень за температурою планети за допомогою супутників NOAA і прогнози, отримані за допомогою глобальної кліматичної моделі CMIP – 5.

Вчених цікавили причини “уповільнення” зміни клімату, які ми спостерігаємо, починаючи з 1998 року. Поки серед учених немає єдиної думки на рахунок того, що викликає це сповільнення. Частина з них приписують цю роль водам світового океану, що активно поглинає вуглекислоту, а інші – антропогенним аерозолям в атмосфері Землі.

Читайте також: Цікаві факти про вулкани

Група Сантера припустила, що головною причиною цього “гальмування” могли бути частинки попелу, оксиди сірки та інші аерозолі, викинуті в атмосферу Землі в ході 17 “міні- вивержень” вулканів, які відбувалися з 1999 по 2012 роки. За їх розрахунками, ці викиди збільшили частку аерозолів в атмосфері на 4-7 % за останні десять років, що ніяк не враховується моделлю CMIP -5.

Як стверджують вчені, дані викиди вулканів охолоджують нашу планету, помітно знижуючи темпи зміни клімату. Залежно від обраних параметрів моделювання, вулкани сповільнили зростання середньорічних температур на 11-15 %, підсумовують автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button