Земля

Вчені знайшли пояснення загадковому явищу над Антарктидою

Вчені Університету Колорадо в Боулдері запропонували пояснення виникнення загадкових атмосферних гравітаційних хвиль у вищих шарах атмосфери над Антарктикою.

Гравітаційною хвилею в гідродинаміці і фізиці атмосфери називають специфічну форму коливального руху на поверхні середовища або всередині водної або газової оболонки планети, існування якої залежить від сили тяжіння. В астрофізиці термін «гравітаційна хвиля» має інше значення і відноситься до змін гравітаційного поля, що виникають при русі масивних тел.

У 2016 році дослідники виявили хвилі, які періодично виникають у вищих шарах атмосфери Землі через кожні 3 або 10 годин. Їх довжина досягає більше двох тисяч кілометрів. Пізніше вчені виявили ще один різновид антарктичних гравітаційних хвиль, які виникають у стратосфері, довжиною в 400 кілометрів. Останнє дозволило встановити найбільш імовірний механізм виникнення більш великих і високих хвиль.

Відповідно до гіпотези генерації вторинних хвиль, коли стратосферні хвилі руйнуються, енергія від них передається в більш високі шари атмосфери, де виникають гігантські гравітаційні коливання. Самі стратосферні хвилі утворюються при обтіканні гірських схилів повітряними потоками, що розташовуються в тому ж районі, що і станція Мак-Мердо.

Однак дослідники допускають альтернативний механізм, який полягає в існуванні полярного вихору — стійкої атмосферної структури, яка взимку виникає над Південним полюсом.

Кнопка «Наверх»
Закрыть