Земля

З потеплінням клімату собачі кліщі можуть переорієнтуватися на людей

Лабораторні експерименти з собачими кліщами показали, що при високій температурі навколишнього повітря вони вважають воліють краще людей від своїх звичних господарів.

©Eye of Science, Science Source

При підвищенні температури повітря до 38 ° С собачі кліщі починають віддавати перевагу людини й можуть стати небезпечним фактором поширення бактеріальних і вірусних інфекцій. Про це розповіли автори однієї з доповідей, що прозвучали на щорічній (в цей раз віртуальній) зустрічі Американського товариства тропічної медицини та гігієни.

Лаура Бакус (Laura Bacus) і її колеги з Каліфорнійського університету в Дейвісі провели експерименти з поширеними практично повсюдно собачими іксодових кліщів Rhipicephalus sanguineus. Вчені зібрали німф і дорослих особин двох популяцій: в Арізоні, де вони були краще пристосовані до спеки, і в Оклахомі, більш адаптовані до помірного клімату.

Постановка експерименту / © Don Preisler, UCDavis, UC Regents

Пару десятків кліщів поміщали в трубу, один кінець якої виходив в ящик, де сидів собака, а інший – в ящик з людиною. Автори простежили за тим, куди ці павукоподібні частіше рухаються при різній температурі навколишнього середовища: при помірних 23 ° C і жарких 38 ° C. Виявилося, в першому випадку більшість дорослих кліщів прагнуть до собаки, а от у другому випадку більше 2/3 з них віддали перевагу людині. Кліщі різних популяцій поводилися однаково, а на поведінці німф температура не позначалася.

Причини таких «смакових змін» поки не ясні. Можливо, це пов’язано з якимись змінами в роботі рецепторів, за допомогою яких кліщі виявляють відповідного господаря і які функціонують інакше при високих температурах. Однак що б не було причиною, автори вважають виявлену особливість дуже тривожною. Собачі кліщі можуть передавати людям ряд досить небезпечних інфекцій, включаючи рикетсій – збудників смертельної лихоманки Скелястих гір.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button