Земля

Виверження на Тонгу викликало коливання в іоносфері Землі і метеоцунамі

НАСА виявила ударну хвилю від підводного виверження вулкана Тонга високо в атмосфері Землі.

Згідно з вимірами глобальної диференціальної системи глобального позиціонування (GDGPS), керованої лабораторією реактивного руху НАСА, потужне підводне виверження вулкана викликало коливання в іоносфері Землі. Раніше вчені заявили, що вулкан накрив попелом острівну державу Тонга і викликав хвилі цунамі по всьому світу.

За оцінками геолога НАСА Джима Гарвіна, коли 15 січня 2022 року почалося виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, стався вибух потужністю від 4 до 18 мегатонн в тротиловому еквіваленті. Він виробив акустичну ударну хвилю, яка була достатньо сильною, щоб збурити іоносферу. Нагадаємо, це зовнішній шар атмосфери, який починається на висоті від 80 до 90 км над поверхнею Землі і містить електрони, іонізовані енергією Сонця.

Виверження також викликало цунамі, яке було посилено хвилями атмосферного тиску від вибуху – це явище відоме як метеоцунамі. Деформація поверхні океану від цих великих хвиль ще більше порушила іоносферу. Експерти GDGPS в режимі реального часу спостерігали за іоносферними збуреннями, викликаними вибухом і наступними метеоцунамі. Система відстежує щільність електронів в іоносфері (вимірюється в одиницях загального вмісту електронів), відстежуючи затримку сигналів глобальних навігаційних супутникових систем (GNSS), коли вони проходять через атмосферу.

Як зазначили в НАСА, дані GDGPS можуть відігравати важливу роль у роботі систем раннього попередження про цунамі, заощаджуючи дорогоцінний час, коли кожна секунда завчасного повідомлення може врятувати життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button