Головна / Всесвіт / За межами Землі потрібно шукати незвичайні форми життя

За межами Землі потрібно шукати незвичайні форми життя

Фахівці американського космічного агентства NASA вважають, що ми повинні думати не тільки про ті форми життя, які ми знаємо.

На думку деяких дослідників, у пошуках позаземного життя вченим слід зосередитися не на планетах, а на супутниках нашої Сонячної системи, на яких підтверджено наявність води. Не секрет, що вода сприяє розвитку життя навіть при найбільш несприятливих умовах. При цьому, життя на інших планетах і супутниках може виявитися настільки дивним, що навіть люди з багатою уявою не зможуть собі таке уявити.

Якими можуть бути інопланетяни?

Натан Йі (Nathan Yee) — дослідник з університету Ратгерса, США, який фінансується NASA, викладає астробіологію — науку про вивчення життя за межами нашої планети. У науково-фантастичних творах письменники і режисери прикладають багато зусиль для пошуку ознак життя, таких як рослини, тварини і організми, які схожі на нас. Але існує більш висока ймовірність того, що інопланетне життя існує на мікроскопічному рівні. Цей факт значно цікавіший, якщо згадати, на що здатні найбільш ранні форми життя на Землі. Якщо видалити кисень, як це сталося з атмосферами давніх Землі або Марса, з’являться мікроби, які знайдуть спосіб дихати іншими речами, наприклад залізом, знайдених всередині каменів.

Йі є дослідником проєкту ENIGMA , який фінансується NASA, в університеті Рутгерса і професором геомікробіології і геохімії. Команда ENIGMA намагається з’ясувати, як білки, що дослідники описують як «складні наномашини», еволюціонували, щоб створити життя на Землі. Йі також співпрацює з NASA з питань Марса і майбутньої місії на Червону планету в 2020 році. Це співробітництво пояснюється тим, що фахівцям NASA необхідна людина, що володіє знаннями про мікроби, які взаємодіють з мінералами і біосигнатурами. Стародавні земні мікроби залишили сліди свого існування в скелях після того, як загинули.

Астробіологія — наука майбутнього?

Курс астробіології, який викладає Йі, стартував в цьому семестрі в університеті в Нью-Джерсі. Він охоплює походження життя на Землі і те, яке відношення це має до життя на інших планетах. У майбутньому людство зможе досягти успіхів у пошуках життя за межами Землі в тому числі завдяки подібним курсів в університетах. Не виключено, що астробіологія стане однією з найбільш важливих галузей науки в найближчі 20 — 30 років. причиною цьому служить той факт, що нові польоти в космос і нові технології телескопів полегшують пошук будівельних блоків життя на інших планетах і місяцях.

Скрізь, де на Землі рідка вода, було виявлене мікробне життя. Люди досить розумні, щоб розуміти, що якщо в нашій зоряній системі існують планети, на яких є океани, то слід шукати в них чужорідних мікробів. Європа, яка є одним із супутників Юпітера, ідеальний кандидат на наявність життя під шарами льоду. У місяця Сатурна Енцелада є гейзери і гарячі джерела, які вивергаються з його південного полюса. Логічно, що вчені мають намір шукати життя на супутниках газових гігантів. Зазначимо, що вчені не думають, що на Європі або Енцеладі виявлять китів, восьминогів або інших інопланетних тварюк, однак вони практично впевнені в тому, що життя на цих місяцях є — мікробне. І воно продовжує еволюціонувати.