Екологія

Забруднення повітря названо причиною майже мільйона мертвонароджень на рік

Глобальна оцінка, опублікована в Nature Communications послідувала за відкриттям у жовтні того, що токсичні частинки забруднення повітря були виявлені в легенях і мозку зародків. Частинки забруднення повітря вперше були виявлені в плацентах у 2018 році, і до того часу було відомо, що брудне повітря тісно пов’язане зі збільшенням викиднів, передчасних пологів, низькою вагою при народженні та порушенням розвитку мозку.

Нова робота була заснована на даних про більш ніж 45 000 мертвонароджених і живонароджених в 54 країнах з низьким і середнім рівнем доходу (LMIC), включаючи Пакистан, Індію і Нігерію і охоплює період з 1998 по 2016 рік. Вчені екстраполювали отримані цифри на 137 країн з низьким і середнім доходом, враховуючи той факт, що вплив брудного повітря надає більш сильний вплив на літніх матерів.

Практично всі матері, які брали участь у дослідженні, піддавалися впливу повітря з частинками PM2, 5, що перевищує поточний рекомендований ВООЗ рівень в 5 мікрограмів на кубічний метр (мкг/м3). Дослідження підрахувало, що в 2015 році в досліджуваних країнах було зареєстровано 2,09 мільйона мертвонароджених, і 950 000 з них (45%) були пов’язані з впливом повітря з рівнем забруднення вище 5 мкг/м3.

Рекомендований ВООЗ рівень PM2, 5 становив 10 мкг/м3 до 2021 року, і 99% матерів, які брали участь у дослідженні, зазнали більш високого рівня забруднення повітря. Дослідження показало, що це було пов’язано з 830 000 мертвонароджених, або 40% від загальної кількості. Частка мертвонароджених, пов’язаних із забрудненням PM2, 5, була особливо високою в Пакистані, Індії, Нігерії та Китаї. В цілому дослідники виявили, що збільшення експозиції PM2, 5 приблизно на 10 мкг/м3 було пов’язано зі збільшенням ризику мертвонародження на 11%.

Загальна кількість мертвонароджених скоротилася з 2,31 мільйона в 2010 році до 1,93 мільйона в 2019 році. Зменшення забруднення повітря в деяких країнах, таких як Китай, може бути серйозною причиною цього падіння. За їхніми оцінками, зниження забруднення повітря до рівня 10 мкг / м3 може сьогодні запобігти 710 000 мертвонароджень на рік.

«Через повсюдний вплив забруднення повітря це один з найважливіших факторів, що сприяють мертвонародженню в світі»,
— сказав керівник групи вчених доктор Тао Сюе з Пекінського університету в Китаї.

Як саме забруднення повітря може спричинити мертвонародження, поки незрозуміло. Але дослідники заявили, що частинки забруднення, що проходять через плаценту, можуть спричинити «постійне пошкодження ембріона», а також пошкодити саму плаценту. Забруднення повітря також може обмежити здатність організму матері передавати кисень плоду.

“Нинішні зусилля щодо запобігання мертвонародженню зосереджені на поліпшенні медичного обслуговування, але в порівнянні з клінічними факторами ризику фактори навколишнього середовища зазвичай непомітні», — кажуть автори дослідження. “Політика чистого повітря, прийнята в деяких країнах, таких як Китай, може запобігти мертвонародженню. Крім того, носіння масок, установка очищувачів повітря, відмова від виходу на вулицю в разі забруднення повітря, також можуть захистити вразливих вагітних жінок», — додають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button