Головна / Екологія / Балтійське море задихається

Балтійське море задихається

Концентрація кисню в морській воді падає через викиди промислових підприємств, стоків каналізації і сільськогосподарських відходів. У бідних киснем водах погано почувають себе риби і морські ссавці, зате активно розмножуються деякі види бактерій, що використовують антропогенні відходи як джерело поживних речовин і забруднюючі воду продуктами своєї життєдіяльності. Риби стає менше, від чого страждають і люди — і ті, хто займається рибним промислом, і споживачі змушені купувати рибу за більш високою ціною.

Дослідження групи екологів з Німеччини і Фінляндії, опубліковане на цьому тижні в журналі Biogeosciences, показало, що в наші дні Балтика переживає «кисневий мінімум»: концентрація кисню не опускалася до сьогоднішніх значень за останні півтори тисячі років.

«Зміна клімату — не головна причина формування «мертвої зони», але потепління ускладнює повернення концентрації кисню до норми, тому що в теплій воді кисень розчиняється гірше», — пояснює еколог Тому Джіберт (Tom Jilbert), один з авторів дослідження.

В потеплінні вчені бачать причину неефективності заходів по відновленню концентрації кисню в море, нещодавно зроблених прибалтійськими країнами, що входять до Гельсінської комісії по захисту морського середовища Балтійського моря. Незважаючи на скорочення обсягів скидання забруднювачів, ніяких ознак відновлення не спостерігається, тому для порятунку Балтики потрібні більш рішучі заходи, попереджають автори дослідження.