Всесвіт

Зафіксовані сліди найпотужнішого вибуху у Всесвіті

Зареєстрований імовірно найпотужніший вибух в історії Всесвіту

Астрономам вдалося спостерігати ефект найпотужнішого вибуху, що стався в скупченні галактик у сузір’ї Змієносця. Його потужність приблизно уп’ятеро перевищує попередній рекорд такого роду. Дуже ймовірно, що це був наймогутніший вибух з моменту утворення Всесвіту.

Місце події знаходиться на відстані 390 мільйонів світлових років від Землі. Сам вибух вчені не бачили, для цього треба було народитися мільйони років тому. Але він залишив дивовижний слід у вигляді “міхура” в скупченні міжгалактичного газу, що оточує скупчення галактик. За розрахунками астрономів, потужність вибуху становила близько 5х1061 ерг (erg – одиниця роботи і енергії в системі одиниць виміру СГС).

Вибух стався в центрі однієї з галактик, біля надмасивної чорної діри. Його причини наразі не зрозумілі.

Сліди події були спочатку виявлені в рентгенівському діапазоні, але тоді вченим здавалось, що енергія занадто велика, щоб виділитися при якій-небудь разовій поді. Характер події став зрозумілим при спостереженні скупчення радіотелескопами, які працюють в метровому діапазоні.

Примітно, що утворена вибухом бульбашка газу спостерігається тільки з одного боку скупчення, на зразок флюсу в стоматологічного хворого. Автори дослідження вважають, що за минулий час протилежна частина міхура встигла розсіятися або луснути.

Ознайомитися з подробицями можна в препринті статті, доступному на ArXive.org.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button