Всесвіт

Зірка затьмарила цілу галактику

Орбітальна обсерваторія “Хаббл” сфотографувала майже невидиму для нас надяскраву галактику NGC 7250 в сузір’ї Ящірки, чиє світло “забивається” потужним потоком випромінювання зірки TYC 3203-450-1, повідомляє сайт космічного телескопа.


Подібний феномен пояснюється тим, що TYC 3203-450-1 знаходиться на шляху між Землею і галактикою, віддаленої на 45 мільйонів світлових років. Сама зірка розташована в декількох десятках світлових років від нашої планети всередині Чумацького Шляху, і завдяки цьому вона здається набагато яскравішою, ніж NGC 7250, одна з найбільш активних галактик Всесвіту.

Астрономи заявляють, що ми ніколи не дізнаємося точне положення зірок. Такий цікавий збіг, як відзначають учасники наукової команди “Хаббла”, є чудовою ілюстрацією головної проблеми астрономії – визначення відстані до зірок і інших джерел світла.

Так як ми бачимо “плоске”, а не тривимірне нічне небо, вченим доводиться постійно шукати нові методи для оцінки реальної відстані між зірками і більш далекими об’єктами і того, в якій точці неба вони знаходяться. Реальне і видиме положення зірок часто не збігається через безлічі побічних факторів, в тому числі руху Землі навколо Сонця і “хитань” осі обертання Землі, що змушує вчених вносити корективи у розрахунки.

Більшість таких методик працює в дуже вузькому діапазоні відстаней і типів об’єктів. Наприклад, метод річного паралакса, що орієнтується на зміщенні зірки відносно більш далеких об’єктів по мірі обертання Землі навколо Сонця, працює лише для найбільш прилеглих зірок, віддалених від нас не більш ніж на 2-10 тисяч світлових років.

Інший тип космічних “лінійок”, змінні зірки-цефєїди, дозволяють трохи менш точно обчислювати відстані в межах галактики, а наднові першого типу – в Чумацькому Шляху і її “сусідок”.

Комбінація таких методів називається “космічними сходами відстаней”, і вчені постійно працюють над поліпшенням всіх її “сходинок”, щоб зрозуміти, як влаштований Всесвіт. Сьогодні головним інструментом вирішення цієї задачі, крім “Хаббла”, є європейський зонд-“звіздар” GAIA, з допомогою якого нещодавно вирахували становище майже мільярда світил у Чумацькому Шляху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button