Головна / Всесвіт / Загадка гігантських багатоступеневих структур на Місяці

Загадка гігантських багатоступеневих структур на Місяці

Незвичайні гігантські багатоступінчасті структури на Місяці, схожі на римські амфітеатри і Колізей, з’явилися на Землі супутниці в далекому минулому завдяки серії виливів магми, викликаної падінням астероїда і обваленням стінок кратера, заявляють планетологи.

86e91f6affb32b86c2acbe0046fa6ae1
«Вони народилися в ході дуже швидкого і драматичного процесу. Багатокілометрові «сходи» і піки в цьому кратері, а також всі центральні його кільця сформувалися протягом декількох хвилин після падіння астероїда на Місяць. Такі кратери є слідами найважливіших геологічних процесів в ранній Сонячній системі, змінювали вигляд кори її планет. Завдяки даним з GRAIL, тепер ми знаємо, як вони виникали», — заявив Брендон Джонсон (Brandon Johnson) з Браунівського університету (США).

Джонсон і його колеги під керівництвом Марії Зубер (Maria Zuber) з Массачусетського технологічного інституту (США), керівника місії GRAIL, розкрили незвичайний секрет народження «колізеїв» на Місяці, вивчаючи дані, зібрані зондами-близнюками GRAIL в останні дні їх роботи під час прольотів над Східним морем Місяця.

Воно, як розповідають науковці, являє собою гігантський багатоступінчастий кратер в західній частині видимої півкулі Місяця, чий діаметр, за поточними оцінками НАСА, становить близько 930 кілометрів. Дана структура імовірно утворилася 3,8 мільярда років тому, наприкінці епохи «пізнього важкого бомбардування», коли Земля та її супутниця постійно обстрілювалися» великими астероїдами.

Незвичайні сходи і кільця, які перетворюють цей кратер на подобу гігантської кам’яної матрьошки або римського Колізею, давно цікавлять вчених. За останні 50 років, з моменту отримання перших чітких зображень Східного моря зондами НАСА і Радянського Союзу, планетологи сформували десятки гіпотез, що пояснюють те, як виникла ця загадкова структура. Так як дані по геології Східного моря вкрай убогі, у них не було можливості, як виражається Джонсон, «заглянути всередину» кратера і перевірити свої ідеї.

Подібна можливість з’явилася у НАСА в 2011 році, коли до Місяця були відправлені зонди GRAIL, які склали карти гравітаційних аномалій на супутниці Землі і вивчили структуру всіх великих кратерів, в тому числі і Східного моря.

Аналіз цих даних дав нам незвичайну картину того, як насправді виник цей місячний «колізей», досить несподівано для вчених. Виявилося, що падіння астероїда, який породив цю структуру, насправді залишив кратер, чий діаметр був приблизно в два рази менше, ніж поточні розміри Східного моря – близько 320-460 кілометрів.


Це падіння було настільки сильним, що воно повністю «зірвало» всю кору з поверхні Місяця в даній точці її поверхні, викинувши близько трьох мільйонів кубічних кілометрів матерії в навколишній простір, частина з якої потім осіла на поверхні супутника Землі. Кратер вийшов настільки глибоким, що він був нестабільним з гравітаційної точки зору і його стінки фактично миттєво обвалилося.

В результаті цього обвалу гаряча матерія мантії Місяця пішла на дно кратера, швидко заповнивши його і підвищивши його висоту приблизно на кілометр. В результаті цього руху кора в околицях кратера, під якою була ця лава за мить до падіння, просто розтріскалася, в результаті чого народилися два зовнішніх кільця місячного «колізею».

На цьому процес його «будівництва» не зупинився, і в наступні кілька хвилин пірамідоподібний «міхур» лави, що скопився на дні майбутнього Східного моря, почав розтікатися по його поверхні, подібно до розбитого яйця, утворюючи внутрішні кола амфітеатру.

Схожі процеси, як вважають вчені, відбувалися на Марсі і на інших планетах Сонячної системи, сліди яких ми ніколи не бачили з тієї причини, що вони були «стерті» більш свіжими геологічними процесами.

За словами Зубер і її колег, подібні катаклізми грали істотну роль у формуванні кори всіх планет, і їх вивчення може допомогти нам зрозуміти, що відрізняє Землю від інших планет, у тому числі і те, чому Венера не володіє магнітним полем, і чому атмосфера Марса повністю випарувалася в космос.