Фото

Загублене місто: унікальний гідротермальний біом в надрах океану (фото)

Глибоко в океані є “Загублене місто”, і це місце не схоже ні на що інше.

Поруч з вершиною підводної гори на захід від Серединно-Атлантичного хребта з мороку височить зубчастий ландшафт веж. Їх кремово-карбонатні стіни і колони здаються примарно-блакитними в світлі дистанційно керованого транспортного засобу, відправленого на дослідження. Їх висота варіюється від крихітних штабелів розміром з поганку до грандіозного моноліту висотою 60 метрів.

Це – Загублене місто.

D. Kelley/UW/URI-IAO/NOAA

Виявлено вченими в 2000 році на глибині понад 700 метрів, гідротермальне поле «Загублене місто» є найбільш довгоживучим вентиляційним середовищем, відомим в океані. Нічого подібного не було знайдено за всю історію досліджень.

Протягом як мінімум 120 000 років, а може і довше, мантія, що здіймається в цій частині світу реагувала з морською водою, викидаючи водень, метан та інші розчинені гази в океан. У тріщинах і ущелинах жерл родовища вуглеводні живлять нові мікробні спільноти навіть без присутності кисню.

Жерла, що викидають гази з температурою до 40 ° C, є домом для безлічі равликів і ракоподібних. Більші тварини, такі як краби, креветки, морські їжаки та вугри, зустрічаються рідко, але все ще присутні. Незважаючи на екстремальний характер навколишнього середовища, воно, здається, кишить життям, і деякі дослідники вважають, що воно заслуговує нашої уваги і захисту.

Унікальний біом

У той час як інші гідротермальні поля, подібні до цього, ймовірно, існують в інших місцях Світового океану, це єдине місце, яке дотепер вдалося виявити за допомогою дистанційно керованих апаратів. Вуглеводні, що утворюються в жерлах загубленого міста, утворилися не з атмосферного вуглекислого газу або сонячного світла, а в результаті хімічних реакцій на морському дні.

Колонії бактерій, що живуть поблизу гідротермальних виходів University of Washington / CC BY 3.0

Оскільки вуглеводні є будівельними блоками життя, це залишає відкритою можливість того, що життя зародилося в такому ж середовищі існування, як це. І не тільки на нашій планеті.

“Це приклад типу екосистеми, яка може бути активною на Енцеладі або Європі прямо в цю секунду», — розповів мікробіолог Вільям Бразелтон на лекції в Смітсонівському інституті в 2018 році, маючи на увазі супутники Сатурна і Юпітера.

На відміну від підводних вулканічних жерл, які називаються «чорними курцями», які також були названі можливим першим середовищем існування, екосистема загубленого міста не залежить від тепла магми. Чорні курці виробляють в основному мінерали, багаті залізом і сіркою, тоді як димарі загубленого міста виробляють в 100 разів більше водню і метану. Кальцитові жерла Загубленого міста також набагато більше, ніж чорні курці, що говорить про те, що вони були активні довше.

Дев’ятиметрова “висотка” загубленого міста University of Washington/Woods Hole Oceanographic Institution

Найвищий з монолітів названий Посейдоном на честь грецького бога моря і простягається на висоту понад 60 метрів. А на північний схід від нього знаходиться скеля з короткими спалахами активності. Дослідники з Вашингтонського університету описують жерла тут як “сочаться” рідиною, що утворюють “скупчення тонких, багатозубцевих карбонатних наростів, які простягаються назовні, як пальці піднятих вгору рук”.

Місто під загрозою

На жаль, ця незвичайна місцевість приваблює не тільки вчених.

У 2018 році було оголошено, що Польща отримала права на видобуток корисних копалин в морських глибинах навколо загубленого міста. Хоча в самому термальному полі немає цінних ресурсів, які можна було б видобувати, руйнування околиць міста може мати непередбачені наслідки.

Вчені попереджають, що будь-які плюми або викиди, викликані видобутком корисних копалин, можуть легко змити чудове середовище проживання. Тому деякі експерти закликають внести Загублене місто до Списку Всесвітньої спадщини, щоб захистити диво природи, поки не стало надто пізно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments